– „Kościół” jest poetyckim opisem drugiego Soboru Watykańskiego, w którym Karol Wojtyła brał udział w 1962 r. – mówi Dariusz Wójcik.– Utwór ten został opublikowany po raz pierwszy w listopadzie 1963 r., czyli w roku, kiedy się urodziłem – może właśnie dlatego po niego sięgnąłem, poza tym jest to coś innego, mniej znanego.
Poetyckie strofy Papieża Polaka dopełniły instrumentalne kompozycje twórców współczesnych jak i klasycznych kompozytorów, m.in. „Medytacja na temat nieszporu wielkopostnego” Kazimierza Wiłkomirskiego, „Rapsodia węgierska” Davida Poppera czy „Ave Maria (Tanti anni primi)” Astora Piazzolli.
– Mamy sporo takiego repertuaru, który nadaje się do koncertów w obiektach sakralnych, ale w programie z tym poematem wystąpiłyśmy pierwszy raz – mówi akordeonistka Elżbieta Rosińska. – Uważamy, że łączenie muzyki z poezją w takich wnętrzach jak kościoły znakomicie się sprawdza!
Z równie dużą uwagą publiczność przyjęła dwa ostatnie utwory koncertu zaśpiewane przez Dariusza Wójcika: klasyczne „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha i Charlesa Gounoda oraz wykonaną na bis pieśń „O Panie, któryś jest na niebie” Adama Kowalskiego.
A już w najbliższy piątek popularny bas, jedyny obok Jacka Szymańskiego artysta, który wziął udział we wszystkich edycjach festiwalu, zaprezentuje się w Nowogrodzie w całkowicie odmiennym repertuarze.
– To projekt, który powstał na moje 50 urodziny w ubiegłym roku – piosenki Mieczysława Fogga, czyli muzyka z 20-lecia międzywojennego – zapowiada Dariusz Wójcik. – Podjąłem wyzwanie, w ubiegłym roku zrobiliśmy premierę i dostałem za ten projekt Złoty Liść Retro od rodziny Foggów – odebrałem go w studio koncertowym Polskiego Radia dokładnie 30 maja, w 113. rocznicę urodzin Mieczysława Fogga!
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk
Na podstawie: www.4lomza.pl