Tematem przewodnim tegorocznej edycji była muzyka świata. Łomżyńska grupa w składzie Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Anna Mikołajczyk, Alicja Pyczot, Edyta Jańczuk, Żaklina Olchowik, Katarzyna Kuklińska, Krzysztof Blusiewicz, Zbigniew Brzeziński, Janusz Pawczyński, Michał Olchowik, Janusz Mroczkowski, Paweł Spaliński i Wiktor Pawczyński po pół roku intensywnych prób zaprezentowała żywiołowy, spontaniczny układ. Energia i dynamika naszych występów porywała publiczność, która gromko oklaskiwała i dopingowała tancerzy. Podczas kilku dni pobytu w Tours, grupa Tacy Sami uczestniczyła również w warsztatach artystycznych prowadzonych przez młodych ludzi z poszczególnych krajów. Podczas integracyjnych spotkań wzruszył i zachwycił uczestników występ wokalny trio w składzie Agnieszka, Alicja i Żaklina, a wprowadzone przez polską ekipę żywe instrumenty i nasze tradycyjne tańce porywały do zabawy tancerzy z innych krajów. Atrakcją pobytu, był również taneczny przemarsz wszystkich delegacji ulicami przepięknego miasta Tours. Tłumy ludzi podziwiały zaangażowanie i radość uczestników, a opracowany wspólny układ taneczny zachęcał do zabawy i zmieniał nastawienie w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.
Wyjazdy naszej grupy odbywają się dzięki finansowaniu i współpracy Starostwa Powiatowego w Łomży z organizacją „Mutualite Francaise”. Wykonawcy składają serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.
Najmłodszą laureatką tegorocznej Gali była Joanna Banach z Tatar, wyróżniona za talent sportowy.
Uroczystość artystycznie uświetnił występ Kapeli Brata Zenona oraz Kurpiowskiej Orkiestry Harmonijkowej.
Laureaci Kurpików 2011 w 10 kategoriach.
- talent - Joanna Banach z Tatar,
- nauka i pióro - Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adam Chętnika,
- muzyka i taniec - Zofia Warych z Myszyńca, Zofia Charamut z Myszyńca, Marianna Bączek z Surowego,
- twórczość ludowa - Stanisław Bacławski z Czarni, gm. Kadzidło,
- edukacja regionalna - Wojciech Łukaszewski z Jednorożca,
- działalność publiczna - ks. Marian Niemyjski z Kadzidła,
- pracodawca - Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego z Ostrołęki,
- promowanie regionu - Dariusz Łukaszewski z Kadzidła,
- budzenie tożsamości - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży,
- ochrona dziedzictwa kulturowego - Maria Samsel z Ostrołęki.
Tekst i zdjęcia:www.radiooko.pl
W turnieju tym startowało 5 łomżyńskich par taneczny w pięciu kategoriach tanecznych. Dobrym wynikiem może szczyci się aktualnie najlepsza łomżyńska para taneczna
klasy B w kategorii pow. 15 lat Krzysztof Długozima i Klaudia Kukowska , która zajęła 35 miejsce na 72 pary taneczne startujące z całej Polski w tańcach standardowych .
Inne łomżyńskie pary taneczne startujące w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego w licznie obsadzonych kategoriach zajęły następujące miejsca :
- w kategorii 14-15 lat klasa C
IV miejsce w tańcach standardowych i VI w tańcach latynoamerykańskich zajęła para Bartosz Chojnowski i Adrianna Kiersztan
- w kategorii pow. 15 lat klasa C
V miejsce w tańcach standardowych zajęła para Daniel Kobyliński i Milena Kobylińska
- w kategorii 14-15 lat klasa B
V miejsce w tańcach standardowych zajęła para Dawid Zaniewski i Marcelina Mroczkowska
- w kategorii 12-13 lat klasa D
Awans do wyższej klasy tanecznej zdobyła para Mateusz Dzwonkowski i Dagmara Brulińska
Wszystkim parom gratulujemy
Wręczenie nagród odbędzie się 21maja 2011 roku o godzinie 12.00 w budynku Muzeum Okręgowego w Lesznie przy placu Jana Metziga 17. Wystawę pokonkursową można oglądać w dniach 9 kwietnia do 21 maja 2011 roku.
Kazimierz Krupiński
Od ponad 30 lat rzeźba jest jego głównym zajęciem.
Rzeźbi wyłącznie w drewnie. W jego pracach przeważa tematyka sakralna: sceny biblijne, wizerunki świętych, choć nie brak też rzeźb i płaskorzeźb o tematyce świeckiej.
Urodził się 29 marca 1958 roku w Sierzputach Zagajnych w pow. łomżyńskim. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności manualno – plastyczne, wykonując pierwsze prace z drewna i metalu. Jak sam o sobie mówi szczególnie w drewnie odkrywał jego ukryte piękno i niepowtarzalne cechy tego materiału.
Mam nadzieję, że umieszczenie na polskiej mapie Miejsc Odkrywania Talentów, znajdującej się na stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl, przyczyni się do promocji Państwa placówki w regionie i środowisku lokalnym, wymiany dobrych praktyk z innymi wyróżnionymi placówkami, a także przyniesie satysfakcję z pomocy młodym ludziom w osiąganiu przez nich sukcesu na własną miarę.
Z poważaniem
Katarzyna Hall
Minister Edukacji Narodowej