ROK

./i/slide_24.jpg ./i/slide23.jpg ./i/slide_21.jpg ./i/slide_26.jpg ./i/slide18.jpg

Kalendarium ROKu - grudzień

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.

02.12.2010
Obył się recital Doroty Lanton pt. ,,Miłość w Paryżu''. Artystka zaprezentowała najpiękniejsze piosenki francuskie o miłości, utwory Edith Piaf, Juliette Greco, Yves’a Montanda, Jacques,a Brela i Carli Bruni. Dorota Lanton- aktorka i piosenkarka. Ukończyła Wydział Aktorski w Łodzi. Szerszej publiczności znana jest jako farmaceutka Julia z serialu "Klan" i Zosia z serialu "Adam i Ewa", dubbinguje wiele filmów.




03.12.2008
Odbył się koncert akustyczny Raya Wilsona. Wokalisty szkockiego zespołu Stiltskin znanego z przeboju „Inside”. Jest bardzo popularny, ceniony i lubiany w naszym kraju. Przez jakiś czas był wokalistą Genesis, zespołu wręcz uwielbianego w Polsce.




03.12.2011
Odbyła się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego na Kartkę Świąteczną.




04.12.2010
Odbył się I Konkurs Piosenki Świątecznej. W konkursie wystąpiły utalentowane wokalnie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża. Uczestnicy wykonują jedną piosenkę, pastorałkę związanej z okresem zimowym i Świąt Bożego Narodzenia.




04.12.2010
Odbył się Mikołajkowy Przegląd ROK-u. W ramach przeglądu obyły się: Mikołajkowe Targi Artystyczne, Festiwal Piosenki Świątecznej ,,Gwiazdkowe Nutki’’ oraz finał konkursu ,,Łomżyńskie Tradycje Bożonarodzeniowe'' - wystawa pokonkursowa.




05.12.1988
Odbył się Konkurs Pieśni i Poezji.




07.12.2012
Odbył się koncert Mikołajkowe Rozmaitości Artystyczne. Przed publicznością z łomżyńskich szkół wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' oraz pary taneczne Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.




09.12.2012
Odbyły się Mikołajkowe Targi Twórczości .




10.12.1971
Odbył się koncert Zespołu Gitar Hawajskich ,,Marimba'' Jana Ławrusiewicza.




11.12.1974
Odbył się koncert muzyczno-poetycki Marka Perepeczki.




12.12.1987
Odbyły się Wojewódzkie Spotkania z Pieśnią i Piosenką o Ojczyźnie.




20.12.1980
Odbyło się spotkanie z Michałem Sumińskim, popularnego programu telewizyjnego ,,Zwierzyniec''.


21.12.1980
Wystąpił Stanisław Sparażyński w monodramie Alojzego Twardeckiego pt. ,,Szkoła janczarów''.




22.12.2012
Odbył się wspólny, kolędowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' wraz Eleni – popularną piosenkarką.




Grudzień 2011
Wydaliśmy płytę Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' - ,,Kolędy i pastorałki''.

 

2013-12-04 13:33 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - listopad

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.

04.11.2009
Grupa dziecięca i młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” gościły w zamku koszęcińskim- siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Członkowie ZPiT „Łomża” uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez pracowników ZPiT „Śląsk”. Nad doskonaleniem poszczególnych elementów tańców narodowych czuwał choreograf i wieloletni tancerz „Śląska”- Jarosław Świątek.





10.11.1993
Wystąpiła Edyta Geppert. Artystka śpiewa nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki, jest wszechstronna - mierzy się także z piosenką dramatyczną, refleksyjną, liryczną i kabaretową. Jej twórczość klasyfikowana jest najczęściej jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana, choć artystka tych klasyfikacji nie lubi. Jej odpowiedzią na próby "zaszufladkowania" jest to, że jest piosenkarką, która śpiewa piosenki. Preferuje własny recital jako najlepszą formę kontaktu z publicznością. W swojej działalności artystycznej dała ok. 3 tys. recitali na żywo. Każdy recital, to misternie przygotowany spektakl. W ostatnich latach na recitale artystki składają się utwory pochodzące z wszystkich albumów, a także utwory nigdy niewydane, jak również największe, znane przeboje.

 




13.11.2009
Wystąpił zespół ,,Cree''. Cree to zespół założony przez Sebastiana, syna legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla. Oczywiste więc jest, że w sensie muzycznym syn podąża drogą wyznaczoną przez ojca. Cree gra blues rocka – właściwie zachowawczego, bo klasycznego, ale w swoim charakterystycznym stylu i niepowtarzalnej interpretacji.

 




14.11.1992
Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' świętował jubileusz 15 lecie istnienia.

 




14.11.2005
Odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' pt. ,,Witaj Babie Lato''.





16.11.1980
Odbył się II Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych i Pieśni i Tańca.





16.11.2007
Wystąpił Kabaret Koń Polski. Koń Polski – polski kabaret satyryczno-polityczny, założony w 1985 roku z inicjatywy Leszka Malinowskiego. Kabaret powstał w środowisku akademickim Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnej Politechniki Koszalińskiej).

Kabaret współtworzył też seriale TVP Badziewiakowie i Skarb sekretarza (oraz jego pełnometrażowej wersji Jest sprawa...). Jest także gospodarzem kabaretonów w Koszalinie oraz programów TVP z cyklu Fabryka śmiechu.

 




23.11.1992
Wystąpiła Martyna Jakubowicz, polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

 




24.11.2006
Wystąpił Kabaret Hrabi. Zespół Hrabi tworzy dwoje aktorów byłego kabaretu Potem (Dariusz Kamys i Joanna Kołaczkowska), Łukasz Pietsch (pianista) oraz Tomasz Majer, który jesienią 2003 zastąpił Krzysztofa Szubzdę (w Hrabi od początku do lipca 2003).

 




26.11.1969
Wystąpił zespół Czerwone Gitary. Legendarny zespół wystąpił w najlepszym składzie z Krzysztofem Klenczonem i Sewerynem Krajewskim.

 




28.11.1969
Wystąpiła Magdalena Samozwaniec. Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, o której napisała książkę ,,Zalotnica niebieska'' i z którą tworzyła przez całe życie intelektualno-emocjonalny duet. Stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Debiutowała satyryczną parodią ,,Trędowatej'' pod tytułem ,,Na ustach grzechu''. Autorka zbeletryzowanych wspomnień barwnie opisujących rzeczywistość dwudziestolecia międzywojennego ,,Maria i Magdalena''.

 





30.11.1980
Odbył się Przegląd Młodzieżowych Zespołów Muzycznych i Wokalno-Muzycznych oraz Solistów.

 




30.11.2005
Odbył się koncert pt. ,,Broadway, Broadway''. Na koncert złożyły się ,,wiecznie zielone" przeboje światowej muzyki rozrywkowej w interpretacji znanych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi. Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka i Rafał Songan zaśpiewali między innymi ,,Hello, Dolly!" i ,,What A Wonderful World", piosenki wylansowane przez Louisa Armstronga, kołysankę ,,Summertime" z opery Porgy i Bess George'a Gershwina, ,,Don’t Cry For Me, Argentina" i ,,Memory" z musicali ,,Evita" i ,,Cats" Andrew Lloyda Webbera, ,,Somewhere" i ,,Tonight" z ,,West Side Story" Leonarda Bernsteina, ,,New York, New York" ze znanego filmu Martina Scorsese, ,,Strangers In The Night" z repertuaru Franka Sinatry i piosenkę ,,Mona Lisa" z repertuaru Nat „King” Cole’a. Solistom towarzyszył ośmioosobowy zespół muzyki jazzowej Mawson Music Band. Wystąpili również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.




30.11.2012
Wystąpił zespół Fade Out.

Zespół Fade Out powstał w 2008 roku w Olsztynie, tworzy go 5 młodych muzyków. Fade Out to muzyka w 100% instrumentalna i autorska. Muzykę zespołu trudno jest zamknąć w jednym konkretnym stylu, pojawiają się w niej jednak elementy jazzu, folku, rocka, funky czy popu.
Koncerty FO cechuje potężna dawka energii niesionej muzyką i stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla muzycznego mainstream'u. W instrumentarium zespołu znajdziemy przede wszystkim skrzypce, które są na pierwszym planie, perkusję, gitarę basową, instrumenty klawiszowe oraz gitarę elektryczną.

 






Listopad 1999
Odbyła się uroczysta gala 60 lecia pracy Hanki Bielickiej. Hanka Bielicka to niezapomniana polska aktorka, artystka kabaretowa. W wieku 2,5 lat, zamieszkała w Łomży, gdzie skończyła gimnazjum żeńskie im. Marii Konopnickiej. Mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a przez całe życie była silnie związana z miastem i jego środowiskiem kulturalnym w szczególności z Regionalnym Ośrodkiem Kultury.

 




Listopad 1998
Wystąpił z recitalem Daniel Olbrychski, popularny polski aktor filmowy.

 





Listopad
Giełda Piosenki Dziecięcej organizowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży od 21 lat. W konkursie biorą udział dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża. Celem imprezy to konfrontacje wokalne dzieci i młodzieży utalentowanej, wrażliwej na piękno muzyki i śpiewu. Wyłonienie talentów i ich promocja. Budowanie doświadczeń w występach scenicznych uczestników.

Kategoria piosenki z tekstem w języku angielskim jest zachętą dla młodych ludzi do nauki poprawnej wymowy, akcentu i dykcji jak również rozumienia tekstu oraz właściwej interpretacji muzyczno – słownej.

 

 

 

 

2013-11-04 12:36 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - październik

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.

 


09.10.1978
Spotkanie z Józefem Nowakiem ,,Takiemu to dobrze'' z akompaniamentem Romana Frankla. Józef Nowak był popularnym aktorem wystąpił m.in. w ,,Stawce większej niż życie'', ,,Przygodach pana Michała'', ,,Wakacjach z duchami'' oraz komedii ,,Wiosna panie sierżancie''. Pozostaje w pamięci także jako wykonawca piosenki Takiemu to dobrze.
W audycji radiowej Matysiakowie wcielił się w postać Bronka Grzelaka.



13.10.1980
Wystąpił Zygmunt Sierakowski w monodramie pt. ,,Pierwsza miłość'' wg Samuela Becketta.



14.10.1985
Zespół Estrady Szczecińskiej wystąpił ze spektaklem ,,Jaś i Małgosia''.



15-22.10.2010
Grupa ,,Tacy sami'' działająca przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży wystąpiła w Tour we Francji na międzynarodowym festiwalu ,,Mode H''.




18.10.1970
Wystąpił zespół Breakout uznawany za najlepszy polski zespół bluesowy. Wystąpili m.in. Tadeusz Nalepa (twórca zespołu), Mira Kubasińska (wokal) w takich przebojach jak: ,,Poszłabym za tobą", ,,Gdybyś kochał, hej!", ,,Kiedy byłem małym chłopcem".




18.10.1972
Wystąpił Zespół Tropiciele Thaiti Granda Banda. Parodystyczno-humorystyczny zespół muzyczny wywodzący się z Krakowa, działający w latach 1969-1980.



18.10.1988
Odbyła się wystawa pokonkursowa pt. ,,Ozdoby wnętrz chat wiejskich''.



19.10.1970
Wystąpili z koncertem Janusz Wojnicki, Janusz Horodniczy i inni.




20.10.2008
Świętowano XV lecie Galerii N w Łomży prowadzonej wspólnie przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Klub Wojskowy w Łomży. Galeria będzie obchodziła w październiku już XXV lecie działalności.




20.10.2010
Odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o ,,Mistrzostwo Łomży''. To turniej tańca towarzyskiego organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Klub Tańca Towarzyskiego AKAT, gromadzi ponad 200 par tanecznych z całej Polski.



22.10.1980
Wieczór poezji Czesława Miłosza – laureata nagrody nobla. Wiersze poety zaprezentowali członkowie Klubu Recytatora m.in. Jan Kulka – łomżyński poeta.




23.10.1972
Wystąpił Stan Borys z grupą Samba.




23.10.1988
Wystąpił Jan Młodawski z monodramem ,,Pociągi pod specjalnym nadzorem''.



23.10.2009
Wystąpiła Gaba Kulka - polska pianistka, wokalistka i autorka tekstów.



27.10-15.11.1985
Odbyła się wystawa pt. ,,Rzeźba ludowa i amatorska''.



październik 1987
Odbyła się wystawa poplenerowa malarstwa i grafiki ,,Limanowa 87''.



październik 1994
Odbył się obchody Jubileuszu 50 lecia Pracy Scenicznej pani Hanki Bielickiej. Koncert odbył się z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża''.



Październik-listopad 1983
Obchodzono 30 leci działalności Wojewódzkiego Domu Kultury. Na zdjęciach m.in. pani Marianna Pierożyńska (dyrektor WDK) i Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''.

 

2013-10-01 11:55 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - wrzesień

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.

01.09.1984
Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ,,Litwa'' z Wilna.



01-30.09.1984
Wystawa - Sztuka ZSRR.




13.09.2009
Łomżyńskie Targi Twórczości Artystycznej
Festyn ,,Pożegnanie Lata'' - Festyn Osiedlowy. Wystąpili m.in. Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'', trio Mezzoforte oraz Rodzina Lewiarzy.




13.09.2008
Wystąpił kabaret Ani Mru Mru, polski kabaret z Lublina. Obecnie tworzą go Marcin Wójcik (założyciel i pomysłodawca), Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Kabaret ten powstał we wrześniu 1999. Michał i Marcin mimo, iż noszą to samo nazwisko, nie są ze sobą spokrewnieni.



17.09.2005
Odbyły się II Łomżyńskie Targi Twórczości Artystycznej organizowane rokrocznie.




20.09.2009
Festyn w Pniewie. Wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''.




24.09.1969
Występ Zespołu ,,Flotylla'' – Zespołu Estradowego Marynarki Wojennej w Gdyni.

 




25.09.1970
Wystąpiła Grupa ABC. W składzie zespołu wystąpili m.in. Halina Frąckowiak i Wojciech Gąsowski.





26.09.1984
Odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego w II Liceum Ogólnokształcące w Łomży.





27.09.1979
Spotkanie autorskie z hiszpańskim poetą Carlos Alwarezem.





29.09.2012
Michał Bajor - koncert piosenek francuskich w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.
Koncert pt.. „Od Piaf do Garou” recital Michała Bajora promujący nowy podwójny album z piosenkami francuskimi.




30.09.2011
Występ zespołu bluesowego Harmonijkowy Atak.




Wrzesień 1981
Wystąpił zespół Bank.

 




Wrzesień 2003
Ogólnopolski Plener Malarski Biebrza 2003.

 




Wrzesień 1973
Odbyły się Dożynki Centralne w Białymstoku, w programie wzięły udział zespoły i soliści związane z WDK.

 

2013-08-29 15:30 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - sierpień

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.


01-02.08.1992
Udział zespołów związanych z Wojewódzkim Domem Kultury w Łomży w Jarmarku Folkloru Węgorzewie.




04.08.1971
Program artystyczny pt. ,,Gwiazdy Filmu i Piosenki''. W koncercie udział wzięły naprawdę wielkie gwiazdy sceny i ekranu: Janusz Wojnicki, Anna German, Andrzej Szajewski, Janusz Gajos, Janina Jaroszyńska, Kira Płonczyńska.





09.08.1971
Odbyło się przedstawienie pt. ,,Przedszkole Miłości'' Leopolda Borella. W przedstawieniu udział wzięli: Jerzy Duszyński (znany m.in. z ról w filmach ,,Zakazane piosenki'', ,,Awantura o Basię'', ,,Jak rozpętałem drugą wojnę światową''), Wanda Majerówna, Jerzy Kozakiewicz, Leonard Pietraszak (,,Czarne chmury'', ,,Vabank'', ,,Czterdziestolatek''), Zofia Czerwińska (,,Miś'', ,,Alternatywy 4'').





10-20.08.1972
Łomża gościła uczestników Obozu Przyjaźni młodzieży polskiej i radzieckiej. W obozie wzięło udział ok. 250 uczestników z całej Polski i wszystkich republik ZSRR.




15.08.1974
Odbywał się X Bałtycki Wyścig Przyjaźni, etap Białystok-Łomża. Zwycięzcą VI etapu wyścigu był Trybała (Polska), drugie miejsce zajął Kołopajło (Polska), trzecie Kasinas (ZSRR).




15-24.08.1986
Warsztaty teatralne w Kętrzynie.




15-28.08.1973
Warsztaty Teatralne i Plener Malarski Limanowa.




16-31.08.1978
Nadbiebrzańskie Lato w Goniądzu. Na zdjęciach Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''.





17-27.08.1987
Odbyło się zgrupowanie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego w Goniądzu.





19-21.08.1978
Pobyt delegacji radzieckiej z instytutu kultury w Moskwie w Łomży.




20-31.08.1987
Warsztaty muzyczne w Goniądzu.




21-30.08.1988
Warsztaty Muzyczne Czartoria.




25.08.1973
Odsłonięcie Pomnika Zygmunta Glogera, autorstwa rzeźbiarza Ferdynanda Jarochy. Zygmunt Gloger był historykiem, etnografem, badaczem folkloru polskiego przez wiele lat związanym z Ziemią Łomżyńską.

 

 

 

2013-07-25 14:40 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - lipiec

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała ciągu 60 lat swojej działalności.

lipiec 1981
Koncert Warszawskiej Kapeli Podwórkowej.



01-12.07.2004
Plener malarski ,,Biebrza 2004''. Plener malarski odbył się w Osowcu Twierdzy w dniach 01-12 lipca 2004 roku. Wzięło w nim udział 30 uczestników.






15.07.1970
koncert zespołu Filipinki, Bez atu, Jerzego Maloty, Romana Remelskiego, Cezary Szczygielskiego. Filipinki to polski żeński zespół wokalny powstały w listopadzie 1959 roku w Szczecinie. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt ,,Filipinka".





20 lipca 1972
Edward Gierek - I sekretarz PZPR w wizytą w Łomży.




22 lipca godzina 15.00 – koncert zespołu Dżem.
Dżem to legenda polskiej sceny bluesowej, kultowy zespół mający od wielu lat wiernych i oddanych fanów. Powstał w 1973 roku, kiedy Beno i Adam Otrębowie, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli grupę o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu dołączył do nich grający na harmonijce ustnej wokalista - Ryszard Riedel.
Polska nazwa Dżem powstała przypadkiem w 1974 roku, napisana tak przez organizatora jednego z koncertów. W 1978 roku do zespołu dołączył gitarzysta Jerzy Styczyński. Pierwsze autorskie kompozycje Dżemu - autorstwa Ryśka Riedla i Leszka Falińskiego - powstały pod koniec lat 70. Riedel i Faliński dążyli także do występu grupy na festiwalu w Jarocinie w 1980 roku. I to właśnie dzięki Jarocinowi Dżem poznała cała Polska.






1994-2013
Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.
Idea Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża narodziła się z inicjatywy Łomżanina Jacka Szymańskiego, obecnie solisty Opery Bałtyckiej. W styczniu 1994 roku zatelefonował on do pani Stanisławy Chyl - dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie i umówił się na koncert w lipcu. Wśród wykonawców pierwszego koncertu znaleźli się: Zofia Hamerlak-Gładyszewska akompaniująca na fortepianie, Dariusz Wójcik - bas, solista Teatru Otwartego w Gdyni i Jacek Szymański tenor, solista Opery Gdańskiej. Słowo wiążące odczytała jego kuzynka, Agnieszka Godlewska z Rakowa. Początki nie były proste. Oprócz chęci brakowało wszystkiego, pieniędzy, zaplecza technicznego, potrzebnej infrastruktury. Na szczęście znaleźli się ludzie życzliwi. Artyści mieszkali w Muzeum. Pomoc zadeklarowała również pani Irena Przybylak, która udostępniła pokoje gościnne w Szkole Podstawowej w Drozdowie.

Z roku na rok przybywało artystów, a tym samym koncertów. W 1999 roku po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju nad imprezą zawisły czarne chmury. Ze względów statutowych i finansowych zmienił się główny organizator Festiwalu. Został nim Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Współpraca Jacka Szymańskiego z jedną z najstarszych instytucji kultury w Łomży okazała się dużym sukcesem Festiwalu.

W końcu dyrektor artystyczny, Jacek Szymański, wolny od problemów organizacyjno - technicznych mógł skupić się na swoich pomysłach. W tym samym roku patronat nad Festiwalem objął Starosta Łomżyński. W roku następnym patronem honorowym został Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek. Udostępnił artystom pokoje gościnne wraz z wyżywieniem w Seminarium Duchownym. Umożliwiło to dalszy rozwój Festiwalu. Na mapie koncertowej pojawiły się nowe miejsca między innymi piękny plener w Hotelu Baranowski, kościoły w Jedwabnem, Wiźnie Śniadowie, Myszyńcu oraz Centrum Katolickie w Łomży, Czartoria, Tykocin, Białystok, Zabiele, Kolno.

Od roku 2012 znaczącej pomocy finansowej udziela Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Festiwal łączy muzykę klasyczną z muzyką instrumentalną, oratoryjną i pieśnią patriotyczną, gwarantując tym samym szeroki wachlarz doznań artystycznych. Do tej pory wystawiane były: ,,Straszny dwór”, ,,Rigoletto”, ,,Traviata”, ,,Halka”, ,,Nabucco”, ,,Tosca”, ,,Halka''. W roku bieżącym wystawiony zostanie "Makbet".

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. W ubiegłym roku spektakle wydarzenia zobaczyło około 20.000 osób.

 

 

2013-07-01 08:38 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - czerwiec

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała ciągu 60 lat swojej działalności.



01.06.1978
XXV lecie pracy w ruchu kulturalnym wieloletniej dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury - Marianny Pierożyńskiej.





02.06.1984
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża''.






02-10.06.1973
Święto Kultury Staropolskiej i imprezy towarzyszące: przekazanie kluczy do miasta parze królewskiej przez Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej J.Kosińskiego, korowód staropolski, występy zespołu cygańskiego działającego przy PDK w Łomży, koncert Zespołu ,,Łomża'', eliminacje środowiskowe Konkursu Poezji i Prozy Staropolskiej, wystawa ,,Łomża dawniej i dziś'', kiermasz książek, koncert Kapeli Regionalnej z Nowogrodu w parku miejskim, występ Zespołu ,,Łysozianie'' na muszli przy ul. Zjazd, Turniej Muzyki Dawnej.





03-14.06.1985
Plener Plastyczny ,,Ciechanowiec''.





03-11.06.1988
Plener rzeźbiarski – Ciechanowiec.

 




04.06.1988
Konfrontacje Taneczne.





08-10.06.1984
Święto Kultury Staropolskiej to barwna impreza organizowana i koordynowana  przez Wojewódzki Dom Kultury w Łomży, w której udział brały wszystkie instytucje kulturalne miasta.

 




09.06.1986
Wojewódzki Przegląd Pieśni i Piosenki o Ojczyźnie.





09-15.06.1974
II Rajd po Ziemi Łomżyńskiej.






13.06.1970
Otwarcie klubu ,,Kubuś'' w WDK w Łomży. Klub ,,Kubuś'' powstał w Powiatowym Domu Kultury, posiadał pomieszczenia czytelni, kawiarni oraz szatni. Jego wnętrze projektował artysta-plastyk Henryk Osicki. W czasie uroczystości wystąpił kabaret literacki PDK ,,Kurant'' oraz występ zespołu muzycznego. Program działalności klubu obejmował stałe formy pracy oświatowej i artystyczno-rozrywkowej.





13-16.06.1986
Wymiana doświadczeń kulturalnych z województwem Elbląskim.






15.06.1981
Spotkanie z laureatem nagrody Nobla - Czesławem Miłoszem, Łomża. Na zdjęciach noblista - Czesław Miłosz i Jan Kulka – poeta łomżyński.





16-18.06.1972
Sesja naukowa poświęcona działalności naukowej i społecznej Adama Chętnika.




17.06.2010
Koncert zespołu The Globetrotters.w składzie wokal Kuba Badach





20.06.1992
Turniej Tańca Towarzyskiego o ,,Puchar Dyrektora ROK'' klas E i D.




21-22.06.1972
VIII Bałtycki Wyścig Przyjaźni. W dniu 22 czerwca 1972 roku zespół PDK spotkał się z zawodnikami VIII Bałtyckiego Wyścigu Przyjaźni, aby w miłym nastroju wyjechali z Łomży zdobywając na następnych etapach pierwsze miejsca. W trakcie spotkania zespół wokalno-muzyczny wykonał wiele pięknych melodii i piosenek w opracowaniu kierownika zespołu Zbigniewa Michalskiego. Na zdjęciu zwycięzcy etapu Białystok-Łomża: pierwszy Stanisław Boniecki, drugi Grembski, a trzeci Gryglewski.

 




24-28.06.1971
Wizyta grodzieńskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Niemen''.




23-30.06.2005
Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża" w dniach 23 - 30 czerwca przebywał wraz z oficjalną delegacją Powiatu Łomżyńskiego w Bawarii na zaproszenie starosty powiatu Dingolfing-Landau. Okazją do tego wyjątkowego spotkania był udział w obchodach 530-lecia zaślubin Księżniczki Jadwigi córki Króla Kazimierza Jagielończyka z Księciem Dolnobawarskim Jerzym Bogatym.

W uroczystościach, które odbyły się w miejscowości Landshut uczestniczyła polska delegacja. Ulicami miasta przemaszerował barwny orszak w średniowiecznym stylu z udziałem szlachty, duchowieństwa, świty dworskiej, mieszczaństwa, sił zaciężnych. Parada była przeplatana pokazami sztuk walki, żonglerki różnymi przedmiotami w tym bronią białą i pochodniami. Podczas imprez towarzyszących odbyły się również m.in. turnieje rycerskie oraz szereg pokazów zręcznościowych z okresu XV-wieku. Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża" wystąpił trzykrotnie przed bawarską publicznością, w ogrodach zamku książęcego w Dingolfing, na targach branżowych w Landau oraz na wieczorze muzyki ludowej w Reisbach. Zaprezentowany różnorodny repertuar tańców ludowych i narodowych spotkał się ze spontanicznym przyjęciem ze strony niemieckiej.




25-26.06.1988
Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Ciechanowcu.





25-27.06.1993
Łomżyńskie zespoły na Festiwalu Kapel, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. I Miejsce Adam Piotrowski-Strug z Łomży laureat Ogólnopolskich Di Kultury Kurpiowskich, Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej.





26-28.06.1981
XV Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W konkursie został wyróżniony Zespół Śpiewaczy z Ksebek w kategorii zespołów śpiewaczych.

 




27-29.06.1970
Zjazd Łomżyniaków, połączony z uroczystością wręczenia sztandaru. ,,Akt przekazania Sztandaru Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej realizując uchwałę Zarządu Głównego Towarzystwa i wolę ogółu jego członków przekazuje Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łomży Sztandar miasta Łomży jako trwały wyraz gorących uczuć i więzi z miastem i społeczeństwem łomżyńskim, Łomża 27 czerwca 1970''.




Czerwiec 1978
Koncert grupy ,,Appasionato''. W składzie zespołu wystąpił Janusz Gniatkowski, wielka gwiazda polskiej piosenki w latach 50-tych i 60-tych XX-wieku. Janusz Gniatkowski urodził się we Lwowie 6 czerwca 1928 roku. Wylansował takie hity jak ,,Cicha woda'', ,,Piosenka kubańska'', ,,Bella bella Donna'', ,,Mexicana'' i ,,Appasionata''.

 




Czerwiec 1974
Turniej Gmin: Miastkowo kontra Śniadowo.

 





Czerwiec 1993-2013
Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie to jedna z największych i najciekawszych dorocznych imprez prezentujących kulturę i folklor północno - wschodniego Mazowsza. W okolicach Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie prezentowana jest kultura kurpiowska. Główną częścią imprezy jest Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich. Jego uczestnikami są zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy, tancerze, gawędziarze w tradycyjny sposób prezentujący folklor kurpiowski. Równolegle odbywa się prezentacja twórców ludowych i ich warsztatów pracy ze wszystkich dziedzin twórczości ludowej, takich jak: plecionkarstwo, wycinankarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo itp. Twórcy ludowi prezentują swoje warsztaty, sposób wytwarzania tradycyjnych przedmiotów i udostępniają swój warsztat pracy publiczności, która pod kierunkiem mistrza może spróbować swoich zdolności manualnych. Tę formę bezpośredniego kontaktu twórcy z publicznością nazwaliśmy „Popołudniem z twórczością ludową”. W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.

 

2013-06-04 11:24 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - maj

01.05.1973 i 02.05.1972 Święto Pracy w Łomży. Tak dawniej świętowano 1 Maja w Łomży. To także cześć naszej historii. Z okazji święta pracy odbywały się liczne imprezy kulturalne, wiele koncertów itp.


02.05.1992 Pokaz tańca towarzyskiego klubu AKAT działającego do dzisiaj pod kierunkiem Jacka Baczewskiego w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży.

 





06.05.1972 Inauguracja Święta Kultury Staropolskiej. Święto Kultury Staropolskiej to unikalna w skali kraju impreza organizowana od 1972 roku do początku lat 80-tych w Łomży. W imprezie organizowanej przez ówczesny Powiatowy Dom Kultury uczestniczyło całe miasto. Organizowane były koncerty plenerowe, odczyty, przegląd dorobku artystycznego powiatu, przegląd twórczości artystycznej, koncerty uczniów szkoły muzycznej, spotkania z ludźmi sztuki, turniej poezji i prozy staropolskiej, turniej jednego aktora, turniej muzyki dawnej i wiele innych. Mamy nadzieję, że w przyszłości tę zacną imprezę uda się naszej instytucji reaktywować.




13.05.1973 Dzień Działacza Kultury.

 



14.05.1970 Występ aktora warszawskich scen teatralnych Janusza Horodniczego.

 



23.05.1972 Pierwszy występ Daniela Olbrychskiego w Łomży.

 



25.05.1986 Przegląd Folkloru Województwa Łomżyńskiego.




25.05.1970 Występ zespołu Trzy Korony. Trzy Korony - zespół muzyczny założony przez Krzysztofa Klenczona po jego odejściu z zespołu Czerwone Gitary. Działał od wiosny 1970 do wiosny 1972 roku. W roku 1971 nagrał album Krzysztof Klenczon i Trzy Korony.

 




26.05.1986 Wojewódzkie Prezentacje Teatrów Amatorskich.

 



29.05.1993 Występ Majki Jeżowskiej i Rudiego Szuberta w programie artystycznym dla dzieci.

 




Maj 1978 Inauguracja działalności koncertowej Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża''.

 




Maj 2012
Konkurs recytatorski ,,Baje, bajki, bajeczki''. Konkurs jest organizowany co roku od 26 lat. Uczestniczą w nim dzieci i młodzież szkół podstawowych klas I-VI.

 




Maj 2012
Konkurs recytatorski ,,O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki''. Jest to konkurs recytatorski dla przedszkolaków. W konkursie może wziąć udział każde dziecko w wieku 5-7 lat.
Regionalny Ośrodek Kultury jest organizatorem Eliminacji Powiatowych obejmujących swoim zasięgiem miasto Łomża i powiat ziemski.

 





Maj 2012
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych - Zbójna.

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych oraz wytypowanie najlepszych zespołów kurpiowskich na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie.

 

2013-05-02 14:08 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - kwiecień

05.04.1993 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na pocztówkę wielkanocną.

07.04.1988 r. odbyło się spotkanie z Wojciechem Siemionem. Wojciech Siemion był znany z dziesiątek ról teatralnych i filmowych. 
Prowadził spotkania dla czytelników pt. ,,Lekcja czytania", podczas których przedstawiał własne interpretacje utworów Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Mirona Białoszewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, których twórczość bardzo cenił. 
Aktor prowadził także prywatne muzeum we wsi Petrykozy.
Z dedykacji ,,Dzisiaj była PIĘKNA ARGENTYNA! Dziękuję! Po raz pierwszy zaśpiewał po polsku MARTIN FIERRO!!'' (poemat José Hernándeza, argentyński epos narodowy).




W dniach 7-8.04.1973 odbyło się spotkanie z geografem i podróżnikiem Andrzejem Bonasewiczem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego od 1991 (1990-1996 prodziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych), wcześniej profesor Universidad de los Andes w Meridzie, Universidad Central de Venezuela w Caracas (Wenezuela) oraz Universidad de Guadalajara (Meksyk), członek Europejskiej Rady Badań Społecznych Ameryki Łacińskiej (1976), Polskiego Towarzystwa Geograficznego (1954). Wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim OOP, Medalem KEN. Specjalista w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i regionalnej (głównie Ameryki Południowej), zwłaszcza problematyki ludnościowej (badał zależność między gęstością zaludnienia i typem gospodarki, ruchy migracyjne), rozwoju regionalnego, urbanizacji. Autor liczne prac nauk., w tym książki Urbanizacja i rozwój regionalny Wenezueli (1980), Geografia regionalna Ameryki Łacińskiej (1985, współautor), Geografia świata (1992, współautor).




09.04.1972 r. odbyło się spotkanie z artystką ludową Czesławą Konopko.




14.04.2012 r.
odbył się XVI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o ,,Puchar Prezydenta Łomży''.



17 kwietnia 1970 roku
odbył się koncert Jacka Lecha wraz z zespołem Czerwono-Czarni. Jacek Lech polski piosenkarz, wokalista zespołu Czerwono-Czarni. Jego pierwsza piosenka ,,Bądź dziewczyną moich marzeń" stała się od razu wielkim przebojem. Na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1967 otrzymał wyróżnienie za piosenkę ,,Pozwólcie śpiewać ptakom". Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones.



17.04.1978 r.
odbył się monodram ,,Anna'' wg J. Drzeżdżona w wykonaniu Magdy Teresy Wójcik aktorki Teatru Adekwatnego. Znanej m.in. z ról filmowych w ,,Człowieku z marmuru'' Andrzeja Wajdy (1976) jako montażystka, ,,Bez znieczulenia'' Andrzeja Wajdy (1978) jako Joanna Cichoń, ,,Matce Królów'' Janusza Zaorskiego (1982) jako Łucja Król.




22.04.1993 r.
odbyły się Eliminacje Wojewódzkie XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jednocześnie odbył się recital Michała Bajora znanego aktora i piosenkarza.



22.04.2009 r. odbył się koncert Grzegorza Kupczyka legendy polskiego rocka. W latach 80-tych i 90-tych wokalista zespołu Turbo, znany z przebojów ,,Dorosłe dzieci'', ,,Jaki był ten dzień''. Wokalista wystąpił w asyście dwóch muzyków z koncertem akustycznym.



23.04.2010 r.
odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' pt. ,,Wiosenne Inspiracje''. Zespół podczas dwóch koncertów edukacyjnych dla klas I-III szkół podstawowych zaprezentował tańce regionów kurpiowskiego, krakowskiego i śląskiego. W koncercie wzięli udział uczniowie łomżyńskich szkół podstawowych. Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' obchodzi w tym roku jubileusz 35 lecia działalności.



26.04.1973 r.
odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Budkiewiczem.



26 kwietnia 2010 r. Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” został nagrodzony Kurpikiem 2009. To doroczna nagroda Prezesa Związku Kurpiów przyznawana za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. Gala wręczenia Kurpików – nagrody przyznawanej od 2001 roku - odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury. Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” otrzymał nagrodę w kategorii „ochrona dziedzictwa kulturowego”. Zespół od ponad 30 lat pielęgnuje i kultywuje regionalne tradycje ludowe promując je w kraju oraz poza jego granicami. W imieniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” statuetkę odebrali choreograf Justyna Wawrzyniak oraz reprezentantki zespołu - Agnieszka Żemek i Urszula Kozikowska.



26.04.2008 r.
odbyła się Jubileuszowa Gala XXX lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'', który w tym miesiącu będzie obchodził XXXV lecie działalności.




28.04.2010 r. odbył się koncert Raya Wilsona z zespołem Stiltskin w restauracji Retro. Na koncercie można było usłyszeć największe przeboje Raya Wilsona, Stiltskin, Genesis, Petera Gabriela.


30 kwietnia 2010 r. koncert znanego pianisty Waldemara Malickiego pt. ,,Chopin, muzyka, młodość'', odbył się w II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży z udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnie w Łomży i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Ostrołęce. Koncert poświęcony był twórczości Fryderyka Chopina.






Kwiecień 1973.
Ostatni kurs słynnej kurpiowskiej ,,ciuchci''. Wg Gazety Białostockiej tylko w 1970 r. ,,ciuchcia'' przewiozła 125 tys. pasażerów i ponad 150 ton ładunku. Rozgałęzienie w Łysych prowadziło na Myszyniec i Kolno, przez jakiś czas aż do Spychowa. Kursy z węglem, drewnem, nawozami, artykułami budowlanymi i spożywczymi. ,,Ciuchcia'' pracowała od 1914 do 1973 roku. Gdyby istniała do dziś byłaby z pewnością wspaniałą atrakcją turystyczną.

Foto: archiwum ROK, Urszula Gronostajska.

2013-03-29 10:47 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - marzec

14.III.1987 r. odbył się w Łomży Turniej Tańca Towarzyskiego. Na zdjęciach możemy dostrzec Pana Jacka Baczewskiego, który stawiał tam swoje pierwsze kroki w karierze tanecznej. Dziś pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury i kieruje Klubem Tańca Towarzyskiego „AKAT”, którego tancerze do dziś odnoszą wiele sukcesów.

 

 

10.III.1973 r. w klubie „Kubuś” odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Klub ten dziś już nieistniejący był miejscem wielu ważnych wydarzeń artystyczno – kulturalnych. Wielu starszych czytelników i mieszkańców Łomży na pewno zna i miło wspomina te klimatyczne miejsce.

 





24 marca 1972 roku odwiedził nas zespół ,,Zapamiętaj, że to my'' w składzie: Irena Santor, Lidia Korsakówna, Janina Jaroszyńska, Kazimierz Brusikiewicz.



„Teatr plastyczny przy Wojewódzkim Domu Kultury w Łomży zaprasza na zdarzenie teatralne..” – tak zaczyna się zaproszenie na spektakl „Hominem te Memento” 29.III.1979r. Przedstawienie okazało się sporym sukcesem. Sztuka ta zakwalifikowała się na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich. Zwróćcie uwagę na oryginalną formę zaproszeń w postaci telegramu.



17.III.1970 r. odwiedziły nas gwiazdy wielkiego formatu. Pani Hanka Bielicka i Mieczysław Wojnicki wystąpili na imprezie pt. „Pół żartem - pół piosenką”.

 

Marzec zapisał nam się też w pamięci jako miesiąc w, którym odeszła od nas Pani Hanka Bielicka. 9.III.2006 r. w wieku 91 lat zmarła Hanka Bielicka wybitna polska aktorka i artystka kabaretowa. Pochodząca z Łomży i zawsze chętnie odwiedzająca to miasto gościła wielokrotnie na imprezach, które organizowaliśmy.



Od marca 1981 r. rozpoczął się Jarmark Osobliwości i staroci. Odbywał się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Każdy z nas na pewno miał do czynienia z „pchlim targiem” gdzie można znaleźć unikatowe rzeczy. Na pewno i dziś taki jarmark cieszyłyby się równie dużą popularnością.

 


9.III.1993 r. odbyło się spotkanie autorskie ze znanym popularyzatorem opery i muzyki poważnej Panem Bogusławem Kaczyńskim.


27.III.1993 r. w restauracji Polonez w hotelu Gromada wystąpił znany polski satyryk i aktor a z wykształcenia malarz pan Jacek Fedorowicz.

 



20.III.1994 r. w Łomży odbył się koncert Maryli Rodowicz.

17.III.2013 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury odbędzie się Jarmark Wielkanocny. Impreza ma już 8 lat – rozpoczęła się 12.03.2005r. i przyciąga mieszkańców miasta i okolic bogatą ofertą dzieł rękodzielniczych, które można tam nabyć. Tak wyglądały jej początki.

 


Prowadziliśmy również bardzo ciekawą korespondencje ze znanymi osobistościami. Tutaj z Panem Szymonem Kobylińskim przeczytajcie sami czego dotyczyła....

 


23.III.2012 r. w sali Regionalnego Ośrodka Kultury odbył się koncert zespołu „Tortilla – Blues Machine”

 



22.III.1972 r. w Łomży przebywać będzie dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie – prof. Stanisław Lorentz. Spotka się on dwukrotnie ze społeczeństwem Łomży, o godz. 12 z młodzieżą i o godz. 17 z dorosłymi. Mówić będzie na temat historii i odbudowy Zamku Królewskiego. Spotkania, które odbędą się w Sali kina „Październik” organizuje łomżyński Uniwersytet Kultury

marzec 1980 Monodram Doroty Stalińskiej – Łomża


tekst: Kamil Nadrowski

 

2013-02-26 14:44 Opublikował: Administrator

Kalendarium ROKu - luty

03.02.1971 r. - A takie pozdrowienia otrzymywaliśmy regularnie od Radia Moskwa. Istnieje ona do dziś, nadaje i realizuje program rosyjski dla zagranicy. W tamtych czasach była tubą propagandową ZSRR.

 



09.02.2009 r. Koncert Czesława Śpiewa – Koncert odbył się w pensjonacie „Retro”. Nie będziemy się zbyt długo rozpisywać nad naszym gościem gdyż chyba każdy kojarzy jego oryginalną twórczość. Jeżeli nie, to może znać go z roli jurora w programie „X Factor”. Mimo sporej popularności lubuje się w kameralnych, klimatycznych koncertach w mniejszych lokalach i niszowych klubach dla wybranej publiczności. Łomża przyjęła go bardzo dobrze a koncert zakończył się sukcesem.



10.02.1972 r. - Wieczornica poświęcona muzyce Jana Sebastiana Bacha. Muzyka Bacha w łomżyńskim klubie. Ostatnio w klubie ,,Kubuś'' przy Powiatowym Domu Kultury w Łomży odbyła się audycja słowno-muzyczna poświęcona muzyce Jana Sebastiana Bacha. Bogaty program obrazujący życie i twórczość wybitnego kompozytora wykonali słuchacze Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży pod kierunkiem profesorów Kazimierza Bylicy i Janusza Bączka. Audycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Łomży, a szczególnie młodzieży, u której w coraz większym stopniu występuje zainteresowanie muzyką poważną.





10.02.1988 r. Zespoły kolędnicze – Niedawno w siedzibie ROK mieliśmy okazję obejrzeć eliminacje do Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych 2013 r. Tradycja prezentacji tychże zespołów jest długa choć czasem pod różnymi nazwami. Tu widzimy jak to wyglądało w 1988 r.




14 lutego 1971 roku odbył się bal karnawałowy uczestników zespołu tanecznego PDK. Młodzież bawiła się wraz ze swoimi rodzicami. Był to bal kostiumowy dla młodzieży. Proszę popatrzeć jak bawiła się młodzież a jak rodzice.



14-15.02.2004 r. Wojewódzki Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – to cykliczna impreza prowadzona do dziś przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży co dwa lata. Tak wyglądała jego XXII edycja. Możemy obejrzeć przedstawienia ukazujące najpiękniejsze obrzędy i tradycje a także codzienne życie ludności wiejskiej. Wszystko w pięknie utrzymanej tradycyjnej oprawie miłej dla oka i ucha.





22.02.2003 r. Jubileusz 25 lecie działalności Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' – a już w tym roku czeka nas 35 – lecie ZPiT „Łomża. Będziemy je równie godnie i uroczyście obchodzić. Przygotowaliśmy również z tej okazji kilka niespodzianek.



22 lutego 1971 roku koncertował w Łomżyńskim PDK zespół „Trubadurzy”. Zespół wystąpił w zmienionym składzie. Z zespołem jak się potem okazało na krótko rozstał się Ryszard Poznakowski. Szeregi zespołu tym czasem zasiliła wokalistka i pianistka Halina Żytkowiak.

 

 

 

2013-01-29 16:05 Opublikował: Administrator

Kartka z kalendarza ROKu - styczeń

Kartka z kalendarza ROKu - styczeń
Spotkanie z trenerem polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierzem Górskim.
PDK-WDK-ROK
Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała ciągu 60 lat swojej działalności.

Zapraszamy do współtworzenia naszego kalendarza archiwalnego. Jeżeli posiadają Państwo materiały (zdjęcia, tekst, artykuły, ulotki) związane z historią działalności naszej instytucji bardzo prosimy o kontakt z ROK.
tel.0-86 2190-111


2 stycznia 1994r. odbył się II drugi wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza instytucja już jako Regionalny Ośrodek Kultury brała aktywny udział w finale. W Urzędzie Wojewódzkim wystąpiły pary taneczne z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT i Zespół Pieśni i Tańca Łomża. Na aukcjach wystawiono prace plastyczne artystów związanych z ROK. Zebrano 32.600.000 ówczesnych złotych.




9 stycznia 1975r. w Łomży odbyło się spotkanie młodzieży z trenerem Kazimierzem Górskim. Rok wcześniej zdobył on III miejsce na Mistrzostwach Świata w RFN a trzy lata wcześniej złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Dzięki tym sukcesom spotkanie cieszyło się dużą popularnością a Pana Kazimierza do dziś wspominamy jako „Trenera Wszechczasów”



12 stycznia 2004 odbył się koncert Janusza Laskowskiego. Znany bard zaprezentował swoje utwory przed publicznością w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży.


14 stycznia 1980r. miała miejsce inauguracja „Klubu Dobrego Filmu” a w jego ramach odbyło się spotkanie ze znaną reżyserką Agnieszką Holland.






15 stycznia 1989r. – Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Szepietowie. Przegląd ma długą tradycje i jest organizowany do dzisiaj przez Regionalny Ośrodek Kultury.



17 – 18 stycznia 1992 odwiedziła nas Majka Jeżowska i Tadeusz Broś. Wystąpili na koncercie pt. „Zimowa Majka – Zimowa Bajka”. Występ największe zainteresowanie wzbudził oczywiście wśród najmłodszych mieszkańców Łomży.


25 stycznia 1972 r. to kabaret w wykonaniu młodzieży z Łomży. Swoje występy przygotowali oni w ramach premiery programu kabaretowego pt. „Czym wbić gwóźdź”.



28 stycznia 1988r. odwiedził nas znany aktor teatralny i filmowy - Emilian Kamiński. Podczas występu zaprezentował wybrane utwory z recitalu „Brel i inni”.



A tak wyglądał Konkurs Recytatorski i jego XVIII edycja która odbyła się w 1972r. Nie było ograniczeń wiekowych, udział brały starsze osoby a także dzieci i młodzież. Imprezę uświetnił swoją prelekcją red Wiesław Kazanecki zasłużony poeta i publicysta ziemi podlaskiej.

opracowanie tekstu Kamil Nadrowski

opracowanie graficzne Andrzej Żmuda

 

2013-01-03 14:34 Opublikował: Administrator

Filmowa Kronika Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży 2011

2011-04-08 13:12 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego

ul. Małachowskiego 4, tel. 86 219 01 11, 86 219 02 00
E-mail:rok@4lomza.pl

Ogólny numer konta ROK Łomża
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Wpłaty ZAJĘCIA GRY NA INSTRUMENCIE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA WOKALNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
29 8762 0009 0003 3095 2000 0090

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA ZPiT ŁOMŻA i ZAJĘCIA BALETU
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 50 8762 0009 0003 3095 2000 0100

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 71 8762 0009 0003 3095 2000 0110