– Napisaliśmy projekt „Aktywni w kulturze” w ramach programu „Kultura dostępna”, dzięki czemu otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Dzięki temu latem odbyły się warsztaty, a ich efektem jest przepiękne widowisko patriotyczne!
Zanim jednak doszło do jego wystawienia uczestnicy zajęć wykonali mnóstwo pracy. Najpierw prawie 40 osób ćwiczyło piosenki i układy choreograficzne podczas sierpniowych warsztatów w miejscowości Serwy koło Augustowa. W zajęciach brały udział osoby w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności, co miało też wymiar integracyjny i edukacyjny.
– To nie tylko program artystyczny, ale też daleko posunięta integracja – potwierdza dyr. Cholewicki. – Pokazujemy, że wszyscy mają równe szanse, że na jednej scenie mogą wystąpić osoby w pełni sprawne z mniej sprawnymi, że w kulturze wszyscy mogą być aktywni.
Od września warsztaty były kontynuowane w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury, gdzie pod kierunkiem choreografa Justyny Wawrzyniak i wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej uczestnicy doszlifowali całość, trwającego ponad godzinę, programu.
– Musieliśmy poświęcić sporo czasu, żeby to wszystko przygotować, opracować i scalić w zwarty program – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Mieliśmy do tego zamysł, żeby ten występ był taką integracją, dlatego wystąpiły z nami również osoby niepełnosprawne. Może one nie są w stanie wykonać wszystkiego, ale odnajdują się doskonale w życiu kulturalnym, są twórcze i bardzo zaangażowane – stąd ta nazwa „Aktywni w kulturze” oraz udział dzieci, młodzieży i dorosłych.
W koncercie wzięli udział wokaliści Studia Wokalnego ROK, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” oraz tancerze z integracyjnej grupy Tacy Sami. Zaprezentowali połączone w zwarty blok wiersze, tańce i pieśni, z naciskiem na akcenty ludowe oraz patriotyczne, ale w nowoczesnych, nierzadko nawet bardzo współczesnych aranżacjach, których autorem, za wyjątkiem dwóch przygotowanych przez Żaklinę i Michała Olchowików, był Grzegorz Sekmistrz – również twórca instrumentalnych podkładów. Publiczność nie szczędziła więc braw, a największy wybuch entuzjazmu wywołał układ choreograficzny z flagami-szarfami, wykonany przez ośmioro dzieci.
– Prawie wszystkie układy były tu nowe – zaznacza Justyna Wawrzyniak. – Najefektowniej wypadł ten z flagami, ale co dziwne jakoś długo nad nim nie pracowaliśmy, chociaż było to dość skomplikowane technicznie – wystarczyłoby, żeby któreś z dzieci poszło w niewłaściwą stronę i wszystko by się poplątało. Dlatego jestem szczęśliwa, że dzieciaki stanęły na wysokości zadania!
– Szczególne podziękowania składam dyrektorce Szkół Katolickich, pani Bożenie Śliwowskiej, dzięki której mogliśmy wystąpić na obecnie najlepszej scenie w Łomży oraz pani poseł Bernadecie Krynickiej, która bardzo wsparła nas w staraniach o to dofinansowanie – mówi dyr. Cholewicki, dodając, że bez zaangażowania wszystkich pracowników ROK też nie byłoby to możliwe oraz zapowiadając kolejne prezentacje „Tryptyku polskiego”.
Wojciech Chamryk
www.4lomza.pl