Powstały w 1953 r. dom kultury w Łomży nosił wiele nazw. Powiatowy, Wojewódzki, a od niedawna – Regionalny Dom Kultury. W szczytowym momencie zatrudniał ponad 40 osób: instruktorów, choreografów i pracowników administracyjnych.
- Nazw było wiele – przyznaje wieloletnia dyrektor placówki Marianna Pierożyńska. – Zawsze lata tam spędzone wspominam naj, naj, naj. Nie tylko sama praca, ale przede wszystkim pracownicy, którzy byli cudowni, wspaniali i naj. Już się z nimi spotkałam, gdyż z wieloma nie widziałam.
Od początku pracownicy domu kultury zajmowali się organizowaniem kulturalnego życia miasta, powiatu, a później całego województwa łomżyńskiego. Plenery malarskie i rzeźbiarskie, malarskie, wyjazdy na warsztaty artystyczne i wizyty ówczesnych gwiazd. Na deskach łomżyńskich scen gościli m.in. Anna German, Irena Santor, Daniel Olbrychski, Czesław Miłosz, Hanka Bielicka, Kazimierz Górski. Do tego koncerty na muszli przy ul. Zjazd oraz przyciągające tłumy Święto Kultury Staropolskiej.
- Najważniejsza była bezinteresowność ludzi, bo w kulturze nie da się zarobić – wspomina Marianna Pierożyńska. - Ale jak potrzeba było to pracowaliśmy 24 godziny na dobę. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy dużo zrobić. I współpracowaliśmy ze wszystkimi. Podczas Święta Kultury Staropolskiej korowód liczył sobie kilkaset osób, a podczas koncertów na muszli nie było miejsca, gdyż ludzie wypełniali całą muszlę.
Wtedy także rozpoczął swoją działalność Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”, który w tym roku świętował 35-lecie działalności.
- Aspiracje były wielkie – przyznała była dyrektor WDK. - Szkoda tylko, że do tej pory nie ma swojej siedziby. Inne mniejsze miasta dorobiły się okazałych domów kultury, a my nie. Chociaż placówka liczy już sobie 60 lat. Dlatego apeluję do władz miasta, powiatu i województwa: pomyślcie nad wybudowaniem Domu Kultury z prawdziwego zdarzenia,
- Przez te lata dochowaliśmy się tysięcy wychowanków – dodaje obecny dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Jest spora grupa osób, które na naszych zajęciach wręcz nauczyła się zawodu, pracuje i jest w stanie się z tego utrzymać. A my cały czas staramy się urozmaicać krajobraz kulturalny Łomży i powiatu łomżyńskiego.
I choć nadal Regionalny Ośrodek Kultury nie ma swojego lokum, to działa bardzo prężnie. Od lat jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego oraz organizuje Festiwal Muzyczne Dni „Drozdowo-Łomża” i Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej.
- Dzisiaj naszą działalność musimy finansować przez pisanie kolejnych wniosków – przyznaje Cholewicki. – I to nam nieco utrudnia pracę. Ale cały czas staramy się wychowywać naszą młodzież, bowiem zaszczepiona teraz ta nutka kultury na pewno przyda
Z okazji 60-lecia na scenie Sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaprezentowali się soliści studia wokalnego ROK, Kapela Kurpiowska, Jan Suchodoła i Edward Szabat, Agnieszka Żemek i Grzegorz Sekmistrz, grupa wokalna Mezzoforte, kwartet BiOacoustic. Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” oraz pary z Klubu Tańca Towarzyskiego „AKAT”. Na scenie wystąpili także Maciej Gański (fortepian) oraz Dariusz Wójcik i Jacek Szymański. Podczas uroczystości Edward Szabat został uhonorowany medalem "Zasłużonego dla kultury polskiej".