ROK

./i/slide_26.jpg ./i/slide_24.jpg ./i/slide_34.jpg ./i/slide18.jpg ./i/slide_20.jpg

Z Argentyny do Łomży na festiwal

Recital organowy Gabrieli Any Navarro Landaverria rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Był to pierwszy polski koncert organistki katedry w Buenos Aires, chociaż Gabriela Ana gościła wcześniej w Polsce, była już też w Łomży.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj! – mówi Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Byłam już w Polsce w ubiegłym roku, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Poznałam tam przyjaciół z Łomży i z Zambrowa, więc tych chętniej tu przyjechałam!

 

Koncerty organowe podczas Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża to już wieloletnia tradycja, a w Łomży odbywają się one w katedrze. Tym razem za przebudowanym i pięknie brzmiącym instrumentem z lat 30. ubiegłego wieku zasiadała organistka, kompozytorka i pedagog z dalekiej Argentyny, Gabriela Ana Navarro Landaverria, dla której był to koncertowy debiut w Polsce.

– Nie słyszałem o niej wcześniej – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Gabriela zgłosiła się do mnie sama, bo już w Argentynie słyszała o naszym festiwalu i zagrała, łącząc ten występ z przyjazdem turystyczno-towarzyskim.

Solistka wykonała z asystą katedralnego organisty Roberta Kuleszy bardzo oryginalny program, złożony wyłącznie z utworów organowych kompozytorów hiszpańskich, od XVII- wiecznej, barokowej „Tiento de segundo tono por Gesolrreut sobre la Letanía de la Virgen” Pablo Bruny do

współczesnej „Variaciones sobre un tema vasco” Jesúsa Guridiego.

– Hiszpańska muzyka którą dzisiaj zagrałam zabrzmiała pewnie w Polsce po raz pierwszy i wynika z moich zainteresowań oraz z odbytych studiów – wyjaśnia Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Cenię też kompozytorów włoskich czy francuskich, ale specjalizuję się w twórczości kompozytorów z Hiszpanii, od czasów baroku do współczesnych, stąd taki właśnie wybór.

Słuchacze przyjęli entuzjastycznie festiwalowe preludium w wykonaniu filigranowej Argentynki, na bis zabrzmiał więc ponownie najbardziej chwytliwy utwór recitalu, barokowy „Diferencias sobre la gayta” Antonio Martína y Colla.

– Gabriela była już tutaj 18 czerwca, nawet zagrała na organach dla swojej przyjaciółki, ale dzisiaj, po dwóch intensywnych próbach, zadebiutowała podczas recitalu i myślę, że została zesłana nam przez niebiosa! – mówi Jacek Szymański.

– Byłam na ślubie przyjaciółki w tej katedrze – dodaje Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Uwielbiam brzmienie tych organów, podoba mi się też sam kościół, ale oficjalnie moim pierwszym koncertem w Polsce i w Łomży był ten dzisiejszy. Wcześniej w Europie grałam kilkakrotnie w Hiszpanii i ostatnio w Rosji.

Piątkowy recital Gabrieli Any Navarro Landaverria to nie koniec organowych atrakcji podczas tegorocznego festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Melomanów czeka jeszcze kilka koncertów z udziałem organistów, w tym 5 lipca w łomżyńskiej katedrze, kiedy to zagra w niej Rafał Sulima, organista  bazyliki w Świętej Lipce.

– Rafał Sulima jest wszechstronnie wykształconym organistą, dyrygentem i wokalistą – zapowiada Jacek Szymański. – To muzyk niesłychanie sprawny technicznie, który zagra specjalnie dla nas organowe transkrypcje operowych dzieł najwybitniejszych kompozytorów. W Polsce czegoś takiego często się nie słyszy, tym bardziej więc zapraszam w środę do katedry!

 

Wojciech Chamryk

www.4lomza.pl

2017-07-14 10:59 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin