ROK

./i/slide_31.jpg ./i/slide27.jpg ./i/slide28.jpg ./i/slide04.jpg ./i/slide_21.jpg

Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie

Barwny korowód artystów i twórców ludowych rozpoczął XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie. W konkursie wystąpi ponad 60. solistów i zespołów z całego regionu, odbędą się też tradycyjne pokazy ginących zawodów i jarmark artystycznego rękodzieła. Na scenie zaprezentują się też Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska ROK, łącząc też po raz pierwszy swe siły w tradycyjnym, kurpiowskim repertuarze.
– Dbamy o autentyczny folklor, o naszą tożsamość i naszą kulturę ludową! – podkreśla Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

W części konkursowej tegorocznej imprezy weźmie udział 64. wykonawców: od solistów, takich jak śpiewacy, skrzypkowie, akordeoniści czy gawędziarze, poprzez duety, większe składy, aż do zespołów śpiewaczych oraz pieśni i tańca, złożonych zarówno z młodzieży, jak i osób dorosłych. 
Będzie wśród nich również założona niedawno kapela Miód na Serce, skupiająca muzyków ludowych i miłośników folkloru z Kadzidła, Grajewa i Łomży, licząca na przychylność jury w składzie: prof. Piotr Dahling, Józef Zyśk i Anna Szodkowska. 
– Zaprezentujemy trzy utwory – mówi grająca na bębenku Dorota Górska. – Pierwszy to instrumentalny „Okrąglak”, drugi to „Konik”, ale w wersji nietradycyjnej, bo z lirą korbową, a trzeci to „W kadzidlańskim boru” ze śpiewem. 
Poza konkursem wystąpią: Mateusz Niksa, Szymon Zubrzycki, Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska. – Zaprezentujemy oczywiście repertuar kurpiowski, ale w nowych opracowaniach soulowo-funkowych, także i rockowych – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska, wokalistka Skiela Kapela. – Połączymy też swe siły z Kapelą Kurpiowską ROK i wspólnie zagramy chociaż jeden utwór – więcej zagramy razem 2 lipca na patio Centrum Katolickiego, podczas festiwalu Drozdowo-Łomża.
– Kapela Kurpiowska znowu poprowadziła cały korowód, będziemy jeszcze grać i śpiewać, a do tego kibicować wszystkim występującym, żeby zajęli jak najlepsze miejsca! – dodaje wokalistka Janina Nasiadko, podkreślając, że nie wyobraża sobie tej imprezy bez udziału kapeli.
Trudno też wyobrazić sobie Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej bez licznych stoisk z artystycznym rękodziełem, pracami ludowych artystów i  stoiskami spożywczymi.
– Kupiliśmy sery i wędliny – mówi jedna z uczestniczek imprezy. – Nie mogłam przepuścić takiej okazji, bo to wszystko jest bez porównania lepsze od tego, co jest w marketach!
Zaplanowano też warsztaty etnograficzne ginących zawodów, czyli pokazy pracy kowala, garncarza, wycinankarki i tkaczki. Warsztat tkacki i pracę na nim demonstrowali Anna i Stanisław Bałdygowie z Mazuchówki koło Wydmin, ale wywodzący się z Łysych.
– 7 czerwca żona na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała od ministra kultury nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej! – mówi Stanisław Bałdyga, grający również w konkursie na harmonii pedałowej w rodzinnej kapeli.
– To już 24. edycja Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, które przyciągają licznych wykonawców, w tym sporo dzieci i młodzieży – ocenia Jarosław Cholewicki. – Rozpoczęliśmy jak zwykle korowodem, tym razem spod dworku z Brzózek, a występy potrwają aż do godziny 18:00, wiele będzie się też działo dookoła sceny. Imprezę wspomogły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, współorganizator Starostwo Powiatowe w Łomży i Browar Łomża jako sponsor główny. Nie udało by się to wszystko również bez pracowników ROK Łomża, Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie, strażaków i wielu innych zaangażowanych w nią osób – to przecież jedna z większych imprez folklorystycznych na terenie województwa podlaskiego!

Wojciech Chamryk
www.4lomza.pl

2017-06-21 10:59 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2017 - Wyniki

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Jury w składzie :
1. Prof. dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego
2. Anna Borucka – Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3. Józef Zyśk – członek jury, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego

postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

 

zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:

Sześć równorzędnych nagród ze względu na wysoki, wyrównany poziom

Zespół Śpiewaczy z Turośli

Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

Klonowskie Kurpsianki z Klonu

„Kurpie z Myszyńca”

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

 

zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

dyplomy za udział

 

zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych:

Nagrody równorzędne

Pniaki i Krzaki zespół folklorystyczny pokoleniowy Lelis

Puszcza Zielona z kobietami Łyse

Kurpiowski Zespół „Pod Borem” Zawady

 

zespoły folklorystyczne – grupa dzieci i młodzieży

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”

 

soliści śpiewacy:

I nagroda Apolonia Nowak Kadzidło

I nagroda Elżbieta Kasznia Rozogi

II nagroda Eugenia Kuliś z Kruszy

III nagroda Angelika Szablak Łyse

III nagroda Agnieszka Żemek-Pawczyńska Łomża

 

gawędziarze:

dyplomy za udział

 

soliści instrumentaliści:

I nagroda Jan Kania Turośl

I nagroda Zenon Kaczyński Łyse

II nagroda Edward Koziatek Zawady

II nagroda Ryszard Maniurski Antonie

II nagroda Sylwester Chojnacki Dąbrowa

III nagroda Marian Góralski Turośl

III nagroda Krystyna Gromadzka Kolno

wyróżnienia

Patryk Kaczyński Łyse

Dawid Ciecierski Turośl

Dawid Sutkowski Turośl

Karol Sadłowski Turośl

 

para taneczna:

wyróżnienie

Gabriela Świderska i Szymon Świderski Jednorożec

 

kapele:

I nagroda Kapela Jana Kani z Turośli

I nagroda Kapela Grzesia z Suska Nowego

II nagroda Kapela Kurpie Białe z Dąbrowy

III nagroda Kapela „Pod Borem” z Zawad

 

W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:

 

zespoły pieśni i tańca:

Zespół Pieśni i Tańca Łomża

 

zespoły wokalne:

Za wysoce artystyczne opracowanie i wykonanie pieśni kurpiowskich

nagroda dla Mezzoforte Łomża

 

zespoły instrumentalne:

Za innowacyjne podejście do repertuaru ludowego

nagroda dla Kapeli „Miód na serce”

 

 

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 6000 zł, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w kwocie 2000 zł oraz Gminny Ośrodek Kultury w Turośli w kwocie 500 zł.

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

Nowogród, dn. 17.06.2017r.

 

 

 

2017-06-19 11:32 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkursu Zespołów Kurpiowskich 2017 - kolejność występów

Kolejność występów
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
w dniu 17 czerwca 2017roku w Nowogrodzie

 

9.15 - Korowód zespołów spod dworku ze wsi Brzózki na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie do sceny Amfiteatru.

– Zespół Śpiewaczy z Turośli

– Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi

– Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”

– Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” grupa dziecięca

– Władysław Gwiazda z Myszyńca

– Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej 10.10– Kapela Kurpiowska Jana Kani z Turośli

– Zenon Kaczyński solista instrumentalista

– Gabriela Świderska i Szymon Świderski – para taneczna

– Eugenia Kuliś solistka śpiewaczka

- Kurpiowska Rodzinna Kapela Bałdygów

– Eugeniusz Piaścik solista instrumentalista

– Pniaki i Krzaki zespół folklorystyczny pokoleniowy

– Maria Małkowska solistka śpiewaczka

– Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

– Karol Sadłowski solista instrumentalista

– Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

– Dawid Ciecierski solista instrumentalista

– Kapela Grzesia z Suska Nowego

– Klonowskie Kurpsianki zespół śpiewaczy

– Adam Zwierzchowski solista śpiewak

– Dawid Sutkowski solista instrumentalista

– Łysoziańskie Nuty zespół wokalny

– Maja Bednarczyk gawędziarka

– Agnieszka Żemek-Pawczyńska solistka śpiewaczka

- „Kurpie z Myszyńca”

– Żaklina Olchowik i Michał Olchowik

– Hanna Ksepka solistka śpiewaczka

– Puszcza Zielona z kobietami

– Patryk Kaczyński solista instrumentalista

– Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

– Kapela Kurpie Białe

– Urszula Charubin solistka instrumentalistka

– Apolonia Nowak solistka śpiewaczka

– Kapela Miód na Serce

– Żaklina Olchowik solistka instrumentalistka

– Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

– Elżbieta Kasznia solistka śpiewaczka

– Kinga Gutowska gawędziarka

– Marian Góralski solista instrumentalista

– Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa”

– Angelika Szablak solistka śpiewaczka

– Mezzoforte

– Dominik Lis gawędziarz

– Kurpiowski Zespół „Pod Borem”

– Edward Koziatek solista instrumentalista

– Izabela Ewa Marzewska solistka śpiewaczka

– Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki”

– Michał Olchowik solista instrumentalista

– Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie”

– Kapela Ludowa „Szansa”

– Jerzy Dawid solista śpiewak

– Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

– Ludwik Sztachański z Taraskowa

– Jan Kania solista instrumentalista

– Paweł Waszkiewicz gawędziarz

– Henryk Kulesza solista śpiewak

– Krystyna Gromadzka solistka instrumentalistka

– Męska Grupa Śpiewacza „Kurpie Białe” z Golądkowa

– Ryszard Maniurski solista instrumentalista

– Izabela Rojewska gawędziarka

– Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

– Sylwester Chojnacki solista instrumentalista

17.30 Występy pozakonkursowe: Mateusz Niksa i Szymon Zubrzycki oraz zaproszonych zespołów: ,,Skiela Kapela’’ i Kapeli Kurpiowskiej.

 

2017-06-08 13:15 Opublikował: Administrator

XXIV Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - lista zakwalifikowanych solistów, kapel i zespołów

XXIV Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - lista zakwalifikowanych solistów, kapel i zespołów do Przeglądu

 

KAPELE

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

  • Kapeła Kurpiowska Jana Kani z Turośli

  • Kurpiowska Rodzinna Kapela Bałdygów

  • Kapela Grzesia z Suska Nowego

  • Kapela Kurpie Białe

 

 

 

ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWE

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”

  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „ Młode Kurpie”

 

 

 

ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE DOROŚLI

  • Pniaki i Krzaki zespół folklorystyczny pokoleniowy

  • Puszcza Zielona z kobietami Łyse

  • Kurpiowski Zespół :Pod Borem” z Zawad

  • Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna

 

 

 

SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWA

  • Karol Sadłowski

  • Dawid Sutkowski

  • Dawid Ciecierski

  • Urszula Charubin

 

 

SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI DOROŚLI

  • Zenon Kaczyński

  • Patryk Kaczyński

  • Eugeniusz Piaścik

  • Żaklina Olchowik

  • Jan Kania

  • Marian Góralski

  • Edward Koziatek

  • Ludwik Sztachański z Taraskowa

  • Krystyna Gromadzka

  • Michał Olchowik

  • Ryszard Maniurski

  • Sylwester Chojnacki

 

 

 

SOLIŚCI ŚPIEWACY

  • Hanna Ksepka

  • Eugenia Kuliś

  • Elżbieta Kasznia

  • Maria Małkowska

  • Adam Zwierzchowsk

  • Angelika Szablak

  • Izabela Ewa Marzewska

  • Henryk Kulesza

  • Jerzy Dawid

  • Apolonia Nowak

  • Agnieszka Żemek-Pawczyńska

 

GAWĘDZIARZE

  • Paweł Waszkiewicz

  • Dominik Lis

  • Maja Bednarczyk

  • Gwiazda Władysław

  • Kinga Gutowska

  • Izabela Rojewska

 

 

 

 

ZESPOŁY ŚPIEWACZE DOROŚLI

  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi

  • Zespół Śpiewaczy z Turośli

  • Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

  • Kurpie z Myszyńca”

  • Zespół Śpiewaczy Wrzos z Myszyńca

  • Klonowskie Kurpsianki

  • Męska Grupa Śpiewacza „Kurpie Białe” z Golądkowa

 

 

 

ZESPOŁY ŚPIEWACZE DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWE

  • Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki”

 

 

PARY TANECZNE

 

  • Gabriela Świderska i Szymon Świderski ( z zespołu „Młode Kurpie”)

 

 

ZESPOŁY INSTRUMENTALNE

 

  • Zaklina i Michał Olchowik

  • Kapela Miód na Serce

  • Kapela Ludowa „Szansa”

 

 

ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA

    • Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” grupa dziecięca

    • Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa”

 

 

 

ZESPOŁY WOKLANE

  • Łysoziańskie Nuty

  • MEZZOFORTE

 

 

 

Występy pozakonkursowe

  • Mateusz Niksa, Szymon Zubrzycki

 

2017-06-06 14:36 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - Nowogród 2017

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 17.06.2017 r.(sobota) Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

Program XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

9.15 - Korowód zespołów spod dworku ze wsi Brzózki na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie do sceny Amfiteatru.
9.30 - 16.00 Finał XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej:
- przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach ,,Popołudnia z twórczością ludową’’, (kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wycinanka)
- konkursy dla publiczności na najlepszą pracę wykonaną z twórcą ludowym (garncarstwo i wycinanka)
16.00 - 17.00 - Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów: ,,Skiela Kapela’’, oraz Kapeli Kurpiowskiej.
Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który będzie otwarty dla zwiedzających.
W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.
Wstęp wolny. Podczas Przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

I. Organizator:




- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


Współorganizatorzy:



- Fundacja Sztuk i Dialogu,




- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży - Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie
- Urząd Gminy w Zbójnej

- Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej


- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki pomocy:
Burmistrza Nowogrodu, Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńskiego, Wójta Gminy Turośl











Patronat honorowy:
Starosta Łomżyński - Elżbieta Parzych


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sponsor główny:








Sponsorzy:












Ochtnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin Przeglądu
2017-04-24 15:18 Opublikował: Administrator

Protokół Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich 2016

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie
Jury w składzie:
1. dr hab.Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego
2. Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3. Teresa Pardo – członek jury, folklorysta, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda

Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Zespół „Kurpianki” z Golanki

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

III nagroda

Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi


zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

nagroda -Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli


zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

I nagroda -Zespół „Kurpie Białe” z Kacic

II nagroda -Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

wyróżnienie -Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa

 

zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

III nagroda -Dziecięcy Zespół Folklorystyczny„Turoślanie” z Turośli

wyróżnienie:

-Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

-Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca

 

soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda -Hanna Ksepka z Kuzi

II nagroda -Ewa Łempicka z Wyku

III nagroda -Henryk Kulesza z Lelisa

 

soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda -Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

II nagroda -Ewa Lemańska ze Zbójnej

 

gawędziarze – grupa dorosłych:

wyróżnienie -Władysław Gwiazda z Wolkowych


soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda

-Jan Kania z Turośli

-Eugeniusz Piaścik z Dębnik

II nagroda-Zenon Kaczyński z Łysych

III nagroda- Ludwik Sztachański z Łomży

wyróżnienia -Patryk Kaczyński z Łysych


soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienie

-Dawid Ciecierski z Adamus

-Wojciech Musiak z Turośli

-Adam Sadłowski z Turośli

-Dawid Sutkowski z Turośli


kapele:

I nagroda- Kapela Grzesia z Myszyńca

II nagroda

-Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

-Kapela „Kurpie Białe” z Kacic

III nagroda

-Kurpiowska Rodzinna Kapela „Bałdygów” z Mazuchówki

-Kapela „Łysozianie” z Łysych

 

W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:

 

zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:

nagroda

-Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

-Duet Olchowików z Łomży

-Zespół Mezzoforte z Łomży

-Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”

wyróżnienie

-Kapela „Szansa” z Zambrowa

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego-gr. dziecięca

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego – gr. dorosła

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego – gr. młodzieżowa

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

 

 

2016-06-20 11:46 Opublikował: Administrator

Zakwalifikowani na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2016

W dniu 31 maja 2016 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży odbyły się obrady Rady Festiwalu XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej kwalifikujące solistów i zespoły do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się 19 czerwca 2016 roku na scenie amfiteatru W Nowogrodzie.
Zespołom i solistom zakwalifikowanym przypominamy o obowiązku:
- uiszczenia akredytacji najpóźniej do 10 czerwca 2016 roku (szczegóły w regulaminie),
- uczestnictwa w korowodzie rozpoczynającym Finał XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej,
Początek korowodu godz. 10.00. Wyruszamy spod M-GOK Nowogród.

 

Protokół z posiedzenia
Rady kwalifikującej zespoły

na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

w Nowogrodzie

 

Rada Festiwalu w składzie:

Andrzej Dyrdał – folklorysta, WOAK Białystok , przewodniczący Rady

Józef Zyśk – folklorysta, WOAK Białystok, członek Rady
Teresa Pardo – folklorysta, członek Rady

Jarosław Cholewicki.–Dyrektor ROK Łomża, członek Rady

 

została powołana przez organizatorów XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w celu przeprowadzenia kwalifikacji zespołów i solistów z terenu całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się dnia 19.06.2016 roku w Nowogrodzie (województwo podlaskie, powiat łomżyński, gmina Nowogród. )

Po obradach w dniu 31 maja 2016 r. postanowiła zakwalifikować następujące zespoły i solistów :

 

Kategoria konkursowa A – tradycja:

Zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

  • Zespół Śpiewaczy z Turośli

  • Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

  • Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

  • Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca

  • Kurpianki z Golanki

Zespoły śpiewacze- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

Zespoły folklorystyczne- grupa dorosłych:

  • Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

  • Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa
  • Zespół „Kurpie Białe” z Kacic

Zespoły folklorystyczne- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

  • Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie

  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca

 

Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

  • Henryk Kulesza z Lelisa

  • Ewa Łempicka z Wyku

  • Hanna Kspeka z Kuzi

 

Soliści śpiewacy – grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Ewa Lemańska ze Zbójnej

  • Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

     

Gawędziarze

  • Władysław Gwiazda z Wolkowych

  • Kinga Gutowska z Nowogrodu

Soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

  • - Patryk Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa
  • Marian Góralski z Turośli, skrzypce

  • Ludwik Sztachański z Taraskowa - harmonia pedałowa
  • Eugeniusz Piaścik z Dębnik– harmonia pedałowa

  • Zenon Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa

  • Jan Kania z Turośli – harmonia pedałowa

 

Soliści instrumentaliści- grupa dziecięco – młodzieżowa

  • Dawid Ciecierski z Adamus – harmonia pedałowa

  • Wojciech Musiak z Ciecior – harmonia pedałowa

  • -Dawid Sutkowski z Turośli - harmonia

  • Adam Sadłowski z Turośli – harmonia pedałowa

  • Katarzyna Butler z Zalesia

 

Kapele:

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

  • Kurpiowska Rodzinna Kapela „Bałdygów” z Mazuchówki

  • Kapela „Puszczy Białej” z Kacic

  • Kapela Grzesia z Myszyńca

  • Kapela Jana Kani z Turośli

  • Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa

  • Kapela „Łysozianie” z Łysych

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

    W Kategorii B – interpretacji folkloru kurpiowskiego

Zespoły i soliści:

  • Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”

  • Katarzyna Borkowska z Łomzy- solistka

  • Duet Żaklina i Michał Olchowik z Łomży

  • Zespół Mezzoforte z Łomży

  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego-dorośli
  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego- gr.młodzieżowa
  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego-gr. dziecięca
  • Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

 

Uzasadnienie decyzji:

Rada Festiwalu zakwalifikowała zespoły i solistów na podstawie zgromadzonych kart zgłoszeń i zawartego w nim dorobku oraz na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej , w dniu 15 maja 2016 r.

Zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są do pozostania w strojach ludowych do zakończenia imprezy.

Pozostali zgłoszeni nie spełnili wymogów regulaminowych i nie zostali zakwalifikowani:

Zespół „ Kurpie z Myszyńca”( odrzucono ze względów regulaminowych)

Zofia Pławska z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Stanisław Archacki z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca – para taneczna ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Grądzik P. z Myszyńca, (odrzucono ze względów regulaminowych)

Zespół Śpiewaczy „Hetmanki” z Tykocina, (odrzucono ze względów regulaminowych)

 

Łomża, dn. 31.05.2016 r.

 

2016-06-01 08:19 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2016

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 19.06.2016 r. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

Program:

10.00 - Korowód zespołów z MGOK Nowogród do sceny Amfiteatru przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

10.15 - 17.00 Finał XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej:

przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,

warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach ,,Popołudnia z twórczością ludową’’, (kowalstwo, garncarstwo,

tkactwo, wycinanka)

konkursy dla publiczności na najlepszą pracę wykonaną z twórcą ludowym (garncarstwo i wycinanka)

17.30 - 19.00 - Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów: Zespół Pieśni i Tańca ,,Liksme’’, oraz zespołów

Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży

19.00 - Zakończenie XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej

 

Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.

Wstęp wolny. Podczas Przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.



Założenia programowe

1. Cel przeglądu

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne.

  1. Miejsce i termin przeglądu
    Miejsce: Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie

Termin:19 czerwca 2016 r. (niedziela)

Nazwa Przeglądu :Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

Informujemy, że dnia 19 czerwca 2016 roku w godzinach 9.30-10.30 wystąpią utrudnienia ruchu w Nowogrodzie na ulicach, Łomżyńska, Rynek, Nadnarwiańska i Morska podczas przemarszu korowodu zespołów kurpiowskich do sceny amfiteatru obok skansenu kurpiowskiego.




Organizator:




- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

XXIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki pomocy:

– Burmistrza Nowogrodu

 



– Marszałka Województwa Podlaskiego




– Starosty Łomżyńskiego




– Wójta Gminy Turośl




Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.




SPONSOR GŁÓWNY:

 

 

 

Sponsorzy:

















Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin konkursu
2016-05-06 09:13 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2015 - protokół jury

W niedzielę, dn. 14.06.2015 r. w Nowogrodzie odbył się 22 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich. Na scenie wystąpiło prawie 500 osób.
Nagrody i dyplomy są do odbioru w siedzibie organizatora: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4, 18-400 Łomża

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Jury w składzie:
1.dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3.Andrzej Dyrdał – członek jury, dyrektor artystyczny Podlaskiej Oktawy Kultur
4. Teresa Pardo – członek jury, folklorysta, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

 

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda

-Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

-Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

-Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

-Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

-Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni

III nagroda

-Zespół Śpiewaczy„Wrzos” z Myszyńca

-Zespół „Kurpsie z Mysańca”

-Grupa Śpiewacza „Carnionki” z Czarni

-Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

wyróżnienie

-Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

 

zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

-Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

III nagroda

-Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

-Grupa Śpiewacza „Rutkozionki” z Rutkowa

-Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

 

zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

I nagroda

-Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca

-Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa

II nagroda

-Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

wyróżnienie

-Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

 

zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

II nagroda

-Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

III nagroda

-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny„Turoślanie” z Turośli

-Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni

 

soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda

-Eugenia Kuliś z Kruszy

-Zofia Gut z Długich

-Antonina Deptuła z Bandyś

II nagroda

-Marianna Bączek z Bandyś

III nagroda

-Ewa Łempicka z Wyku

 

soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

-Wiktoria Drężek z Wykrotu

II nagroda

-Dorota Drężek z Wykrotu

-Ewa Lemańska ze Zbójnej

wyróżnienia

-Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

-Aleksandra Szyszka z Brzozowego Kąta

-Szymon Ropiak z Bandyś

-Aleksandra Paściak Rzeszowa

 

gawędziarze – grupa dorosłych:

II nagroda

-Władysław Gwiazda z Wolkowych

III nagroda

-Witold Kuczyński z Czarni

 

gawędziarze – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienia

-Agnieszka Siwik z Dobregolasu

-Roksana Drężek z Wykrotu

-Antoni Drężek z Wykrotu

-Julian Jakub Drężek z Wykrotu

-Daniel Lemański z Lemana

-Rafał Dobrowolski z Lemana

-Kamil Mróz z Brzozowego Kąta

 

pary taneczne:

wyróżnienia

-Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca

-Julita Rolka i Bartek Bałdyga z Rutkowa

-Wiktoria Dawidczyk i Dawid Szydlik z Czarni

-Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca

 

soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda

-Jan Kania z Turośli

-Andrzej Rydel z Czarni

II nagroda

-Zenon Kaczyński z Łysych

-Marian Góralski ze Szczytna

Eugeniusz Piaścik z Dębnik

III nagroda

-Czesław Drząszcz z Myszyńca

-Stanisław Młynarczyk z Olszyn

wyróżnienia

-Radosław Boruch z Lelisa

-Łukasz Olbryś z Lelisa

 

soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Karol Samsel z Czarni

II nagroda

-Patryk Kaczyński z Łysych

III nagroda

-Wojciech Musiak z Ciecior

wyróżnienie

-Radosław Boruch z Płoszyc

 

kapele:

I nagroda

-Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

-Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda

-Kapela Grześka z Myszyńca

III nagroda

-Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

-Kapela Jonusie z Czarni

 

W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:

 

zespoły pieśni i tańca:

I nagroda

-Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

II nagroda

-Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa

III nagroda

-Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”

 

zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:

I nagroda

-Zespół Mezzoforte z Łomży

III nagroda

-Grupa Wokalna „Tradycja” z Rzeszowa

-Michał Olchowik z Łomży

wyróżnienie

-Kolneńskie Dziewczyny z Plusem

 

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Gmina Turośl. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Związek Kurpiów z Ostrołęki.

 

2015-06-15 15:43 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2015

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 14.06.2015 r. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

 

Program
XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2015
Upamiętnienie 130 rocznicy urodzin Adama Chętnika obchodzonych w Województwie Podlaskim

14.06.2015

9.30 - Złożenie kwiatów na grobie Adama Chętnika

10.00 - Msza święta z udziałem wszystkich zaproszonych (kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny)

10.15 - 18.30 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich (scena amfiteatru)
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów (teren przy scenie amfiteatru),
- konkursy dla publiczności (teren przy scenie i teren Skansenu im. A.Chętnika)

12.30 - Uroczyste otwarcie XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej (scena amfiteatru)
- Widowisko obrzędowe ,,Przenosiny’’ - ostatnia część wesela kurpiowskiego w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego,,Carniacy’’ z Czarni

18.30-20.00 - Występy zaproszonych zespołów m.in. Łomżyńscy Trubadurzy Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Anna Zlagodukh (Ukraina), oraz Grzegorz Sekmistrz Band

20.00 - Zakończenie XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
- ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
- wręczenie nagród laureatom.

Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.

 

I. Organizator:



- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

II. Założenia programowe
1. Cel przeglądu
Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzycz

  1. Miejsce i termin przeglądu
    Miejsce: Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie

Termin:14 czerwca 2015 r. (niedziela)

Patronat honorowy: Starosta Łomżyński – Elżbieta Parzych

Pomocy finansowej udzielili:




– Marszałek Województwa Podlaskiego




– Starosta Łomżyński




– Starosta Ostrołęcki




– Wójt Gminy Turośl



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sponsor główny:






Sponsorzy:




Podczas Przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin ODKK 2015
2015-03-30 14:54 Opublikował: Administrator

Protokół jury Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie 2014

Protokół jury Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich organizowany był w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, dnia 15 czerwca 2014 r. na scenie amfiteatru w Nowogrodzie wystąpiło prawie 400 osób.
Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie
Jury w składzie:
1.dr hab.Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3.Józef Zyśk – członek jury, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Inicjatyw Artystycznych WOAK Białystok

 

 

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:


zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda: Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

II nagroda: Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Zespół Śpiewaczy z Turośli

Zespół Regionalny „Wrzos” z Myszyńca

III nagroda: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

wyróżnienie: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego


zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Dziewczęca Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

Chłopięca Grupa Śpiewacza „ Carniacy" z Czarni

II nagroda: Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

wyróżnienie: Dziewczęca Grupa Śpiewacza „Cykozionki” z Cyku

Dziewczęcy Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

Zespół „Rutkozionki” z Rutek

 

gawędziarze – grupa dorosłych:

II nagroda: Władysław Gwiazda z Wolkowych

III nagroda: Witold Kuczyński z Czarni

Przemysław Przestrzelski z Łomży

 

gawędziarze – grupa dzieci i młodzieży:

nagrody: Jakub Lis z Wykrotu

Antoni Drężek z Wykrotu

Karina Biedrzycka z Konarzyc

wyróżnienie: Dawid Brodzik z Wykrotu

Jakub Mazewski z Konarzyc

Konrad Szyszka z Czarni

 

zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

nagroda: Integracyjny Zespół Folklorystyczny „ Szansa” z Zambrowa

 

zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda: Zespół „Łysozianie” z Łysych

Dziecięcy Zespół „Turoślanie” z Turośli

Ludowy Zespół Taneczny „Bartusie” z Czarni

III nagroda: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni


soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda: Eugenia Kuliś z Kruszy

Zofia Gut z Długich

II nagroda: Antonina Deptuła z Bandyś

III nagroda: Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży

wyróżnienie: Zofia Mróz z Kadzidła

Zbigniew Nasiadko z Białegostoku

 

soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Dorota Drężek z Wykrotu

Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

II nagroda: Wiktoria Drężek z Wykrotu

Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

Kamil Mróz z Brzozowego Kąta

 

soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda: Jan Kania z Turośli

II nagroda: Zenon Kaczyński z Łysych

Eugeniusz Piaścik z Dębnik

Czesław Drząszcz z Myszyńca

 

soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Hubert Górski z Myszyńca

II nagroda: Patryk Kaczyński z Łysych

Mateusz Milewski z Dąbrówki

II nagroda: Łukasz Olbryś z Gąski

Adrian Górski z Myszyńca

wyróżnienie: Radosław Boruch z Płoszyc

 

kapele- grupa dorosłych:

I nagroda: Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda: Kapela Grześka z Myszyńca

III nagroda: Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

wyróżnienie: Kapela Ludowa „ Szansa” z Zambrowa

 

kapele – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienie: Kapela „Jonusie” z Czarni

 

pary taneczne:

nagroda: Bronisława Świder i Witold Kuczyński z Czarni

 

W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:

 

Zespoły:

nagroda: Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” z Łomży

Projekt Artystyczny „ Meandry” z Łomży

Zespół „Mezzoforte” z Łomży

wyróżnienie: Zespół „ Hetmanki” z Tykocina

Zespół Pieśni i Tańca „ Oberek” z Wyszkowa

Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” z Wyszkowa

Grupa Śpiewacza ZPi T „Grajewianie” z Grajewa

Grupa wokalna Projektu artystycznego „Meandry” z Łomży

Trio Kurpiowskie z Łomży

Soliści:

wyróżnienie: Alicja Mieszało z Wyszkowa

Mariusz Żwierko z Warszawy

 

Jury wyraża wielkie zadowolenie z obfitej i różnorodnej palety prezentacji folkloru kurpiowskiego, począwszy od nadal obecnej tradycji „z pierwszej ręki” o najwyższych walorach artystycznych w skali ogólnopolskiej, przez rozmaite udane formy kontynuacji aż do interesujących prób nowych opracowań. Na najwyższe uznanie zasługują wysiłki poznania tradycji wśród dzieci i młodzieży, promocję gry na harmonii pedałowej, instrumentu dziś charakterystycznego na Kurpiach oraz trafne zaszczepianie tańców regionalnych. Warto zwrócić uwagę na ożywienie w prezentacji tańców w sensie teatralnym, tzn. wprowadzenie dialogów, gestów, wypowiedzi gwarowych. Nierzadko pojawiły się usterki w wyborze rejestru śpiewu (zauważanie), co spowodowało trudności w prawidłowej intonacji w przebiegu pieśni.

Nadal potrzebna jest troska o wierne oddanie gwary i właściwości wykonawczych (np. apokopa-urwanie sylaby występowało jedynie na końcu danej zwrotki).

Jury gratuluje wszystkim tegorocznym laureatom, dziękuje opiekunom za włożony trud w przygotowanie występujących i dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tej wspaniałej imprezy.

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 15250 zł, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w kwocie 3000 zł. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Związek Kurpiów z Ostrołęki.


Na tym protokół zakończono.

 

Nowogród, dn. 15.06.2014 r.

 

 

2014-06-16 13:22 Opublikował: Administrator

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej 2014

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej ma charakter regionalny i skierowany jest do twórców ludowych z terenu dawnego województwa łomżyńskiego. Wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z tradycją kurpiowską i dostarczone do dnia 19 maja 2014 roku do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia. Szczegóły zawarte są w regulaminie. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich twórców kultywujących tradycję naszych przodków. Konkurs odbywa się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Organizator:

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


Konkurs realizowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Podczas przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

W załączniku regulamin i karta zgłoszenia.

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin
2014-04-22 10:21 Opublikował: Administrator

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - Nowogród 2014

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza na XXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, w ramach których odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich.
XXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej odbędą się 15 czerwca 2014 roku w na scenie amfiteatru w Nowogrodzie.
Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski.


Teledysk - Paweł Lisiecki, aranżacja - Grzegorz Sekmistrz, wokal - Agnieszka Żemek-Pawczyńska



Przegląd ma charakter konkursowy. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego



Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie




Urząd Gminy w Zbójnej
Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej


Patronat i wsparcie finansowe:





Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie



Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku



Starostwo Powiatowe w Łomży



Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Sponsorzy:





SPONSOR GŁÓWNY:




Miejsce: Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie
Termin:15 czerwca 2014 r. (niedziela)

Przedsięwzięcie realizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podczas przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

W załączniku regulamin i karta zgłoszenia.

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin Konkursu
2014-04-22 09:48 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2013 - Protokół jury

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
w Nowogrodzie


Jury w składzie:
1.dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. UW
2.Anna Borucka-Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3.Teresa Pardo – członek jury, folklorystka

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

 

W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dorosłych

I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

– Zespół Śpiewaczy z Turośli

– Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

II nagroda – Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

III nagroda – Zespół „Kurpie” z Myszyńca

– Zespół „Kurpianki” z Golanki

– Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

 

W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dzieci i młodzieży

I nagroda – nie przyznano

II nagroda – Zespół „Małe Kurpiaki” z Myszyńca

– Zespół „Poziomecki” z Wykrotu

III nagroda – Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

– Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

– Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

 

W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych

I nagroda – Eugenia Kuliś z Kruszy

– Zofia Warych z Myszyńca

II nagroda – Anna Chmielewska z Nowogrodu

– Zofia Mróz z Kadzidła

III nagroda – Zofia Charamut z Wolkowych

– Stanisław Sieruta z Olszyn

Wyróżnienie: – Cecylia Murzyn z Myszyńca

– Dorota Olk Koziatek z Zawad

– Henryk Kulesza z Lelisa

– Weronika Zyśk z Myszyńca

 

W kategorii solistów śpiewaków – grupa dzieci i młodzieży

I nagroda – Julia Gnoza z Myszyńca

– Kinga Estkowska z Nowogrodu

– Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

II nagroda – Wiktoria Drężek z Wykrotu

– Dorota Drężek z Wykrotu

III nagroda – Ewa Lemańska ze Zbójnej

 

W kategorii kapel

I nagroda – Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda – Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

– Kapela Ludowa z Myszyńca

III nagroda – Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

 

W kategorii solistów instrumentalistów

I nagroda – Eugeniusz Piaścik z Dębnik

– Jan Kania z Lipnik

– Czesław Drząszcz z Myszyńca

II nagroda – Zenon Kaczyński z Łysych

III nagroda – Hubert Górski z Krysiak

– Patryk Olender z Zawad

 

W kategorii par tanecznych

I nagroda – Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad

II nagroda – Natalia Tańska i Daniel Koziatek z Zawad

– Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca

III nagroda – Urszula Kozikowska i Janusz Pawczyński z Łomży

 

W kategorii gawędziarzy

I nagroda – nie przyznano

II nagroda – Władysław Gwiazda z Myszyńca

III nagroda – Konrad Trzciński z Niedźwiedzia

– Julian Drężek z Wykrotu

 

W kategorii zespołów folklorystycznych- grupa dorosłych

I nagroda – Zespół Kurpiowski „ Pod Borem” z Zawad

II nagroda – Zespół „ Kurpiaki” z Myszyńca

– Zespół „ Puszcza Zielona” z Łysych

III nagroda – Zespół Regionalny „Myszyniec”z Myszyńca

– Zespół „Kurpiowszyzna” z Myszyńca

– Integracyjny Zespół Folklorystyczny „ Szansa” z Zambrowa

 

W kategorii zespołów folklorystycznych – grupa dzieci i młodzież

I nagroda – Zespół Kurpiowski „ Pod Borem” z Zawad

II nagroda – Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

III nagroda – Zespół „ Nowe Latko” z Lelisa

Wyróżnienie: – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

– Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”

 

 

W kategorii interpretacji folkloru kurpiowskiego

Nagroda – Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża” – grupa dorosła

– Zespół „Kolnianie” z Kolna

– Zambrowska Kapela Eli

– Agnieszka Żemek- Pawczyńska z Łomży (solistka)

– Alicja Pyczot z Łomży (solistka)

– Michał Olchowik z Łomży (instrumentalista)

Wyróżnienie: – Duet „ Słopiewnie” z Białegostoku

– Przemysław Bazydło z Łomży (solista)

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
– Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Nagrodę specalną jury postanowiło przyznać Dziewczętom z Nowogrodu z przeznaczeniem na warsztaty śpiewacze.

Grawertony okolicznościowe Wojewody Podlaskiego – Macieja Żywno otrzymali:

– Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy (dla najlepszego zespołu śpiewaczego XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej ),

– Kapela Jana Kani z Turośli (dla najlepszej kapeli XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej),

– Eugenia Kuliś z Kruszy (dla najlepszej solistki śpiewaczki XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej).

Na tym  protokół zakończono.

Nowogród, dn.16.06.2013r

 

2013-06-17 11:31 Opublikował: Administrator

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Konkurs Zespołów Kurpiowskich - kolejność występów

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Konkurs Zespołów Kurpiowskich - Nowogród 2013 - kolejność występów

 

10.00- korowód uczestników spod Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury do Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,

10.10 – Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

10.15 - Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”- grupa dziecięca

10.20 - Eugenia Kuliś z Kruszy – solistka śpiewaczka

10.25 - Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

10.35 - Władysław Gwiazda z Myszyńca -gawędziarz

10.40 – Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

10.50 - Maria Łęgowska i Tadeusz Chorążewicz z Myszyńca- para taneczna

10.55 - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

11.05 - Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy – solistka śpiewaczka

11.10 - Zespół Kurpiowski „Pod Borem” z Zawad (gr,.Młodsza)

11.20 - Małgorzata Lemańska ze Zbójnej- solistka śpiewaczka

11.25 - Zygmunt Koziatek i Krystyna Opalach z Zawad – para taneczna

11.30 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

11.40 - Kinga Estkowska z Nowogrodu- solistka śpiewaczka

11.45 - Zespół Śpiewaczy z Turośli

11.55 - Stanisław Sieruta z Olszyn– solista śpiewak

12.00 - Zespół Kurpiowski „ Pod Borem z Zawad (gr. Starsza)

12.10 - Duet Słopiewnie z Białegostoku

12.20 - Zofia Mróz z Kadzidła – solistka śpiewaczka

12.25 - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

12.35 - Patryk Olender z Zawad- harmonista

12.40- Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

12.50 - Ewa Lemańska ze Zbójnej- solistka śpiewaczka

12.55 - Cecylia Murzyn i Zbigniew Piątkowski ze Starego Myszyńca- para taneczna

13.00- Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

13.10 - Dorota Drężek z Wykrotu- solistka śpiewaczka

13.15 - Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

13.20- Zespół Śpiewaczy„Małe Kurpiaki” z Myszyńca

13.30 – Eugeniusz Piaścik z Dębnik- harmonista

13.35 – Konrad Trzciński z Niedźwiedzia - gawędziarz

13.40 - Czesław Drząszcz z Myszyńca – harmonia pedałowa

13.45 - Weronika Gwiazda z Myszyńca- solistka śpiewaczka

13.50 - Zespół „ Kurpiowszczyzna” z Myszyńca

13.55 – Marcin Grądzik i Oliwia Rolka z Myszyńca- para taneczna

14.00 - Zespół „ Hetmanki” z Tykocina

14.05 – Julia Gnoza z Myszyńca Starego- solistka śpiewaczka

14.10 - Henryk Kulesza z Lelisa – solista śpiewak

14.15 - Zespół „Kurpiaki” z Myszyńca

14.35 – Dorota Olk Koziatek z Zawad- solistka śpiewaczka

14.40 - Zespół „Kurpianki” z Golanki

14.50 - Zespół Śpiewaczy z Kuzi

15.00 - Julian Drężek z Wykrotu – gawędziarz

15.05 - Hubert Górski z Krysiak – harmonia pedałowa

15.10 - Zespół „ Puszcza Zielona”(grupa młodsza) z Łysych

15.20 - Kapela Ludowa z Myszyńca

15.25 - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

15.35 - Zenon Kaczyński z Łysych– harmonia pedałowa

15.40 - Wiktoria Drężek z Wykrotu- solistka śpiewaczka

15.45 – Zespół „ Nowe latko” z Lelisa

15.55 - Weronika Zyśk z Myszyńca – solistka śpiewaczka

16.00 – Daniel Koziatek i Natalia Tońska z Zawad- para taneczna

16.10 - Zambrowska Kapela „ Eli”

16.20 - Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

16.25 - pary taneczne z Łomży

- Urszula Kozikowska i Janusz Pawczyński

- Emilia Jasińska i Artur Hermanowski

16.40 - Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

16.55 - Anna Chmielewska z Nowogrodu -solistka śpiewaczka

17.00 - Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”- grupa dorosła

17.10 - Zespół „Kurpie” z Myszyńca

17.20 - Zofia Warych z Myszyńca – solistka śpiewaczka

17.25 – Zespół „Serasiniaki”z Serafina .

17.35 - Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży- solistka

17.40 - Kapela Jana Kani z Turośli

17.45 - Zofia Charamut z Wolkowych- solistka śpiewaczka

17.50 - Zespół Regionalny „ Myszyniec” z Myszyńca

18.00 - Alicja Pyczot z Łomży- solistka śpiewaczka

18.05 - Zespół „Puszcza Zielona” (grupa starsza) z Łysych

18.15 - Cecylia Murzyn ze Starego Myszyńca – solistka śpiewaczka

18.20 - Jan Kania z Turośli

18.25 - Przemysław Bazydło z Łomży – solista śpiewak

18.30 – Zespół „Kolnianie” z Kolna

18.40 - Żaklina i Michał Olchowik z Łomży – duet instrumentalny

18.50 – Mariola Ogniewska z Łodzisk – solistka śpiewaczka

18.55 - Kapela Czesław Drząszcz i Adam Andrzejczyk z Myszyńca

19.00 - Zakończenie przesłuchań konkursowych

19.10 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” i Zespołu „2-5-1”

ok. 21.00 – ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

 

 

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2013

Program
16 czerwca 2013 roku (niedziela)

10.00 – korowód uczestników spod Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury do Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,

10.15-19.00 – Finał XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
– uroczyste otwarcie,
– przemówienia zaproszonych gości i lokalnych władz, itp.,
– przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
– warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach „Popołudnia z twórczością ludową”.
– występy zaproszonych zespołów,
Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

12.00 – uroczyste otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu,
Miejsce: MGOK Nowogród,


20.00-20.30 – ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i zakończenie XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.
Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

Organizatorami przedsięwzięcia są:
- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży -Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
- Fundacja Sztuk i Dialogu

Współorganizatorami są:
-Urząd Miasta i Gminy Nowogród 
-Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
-Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

 

Przegląd odbywa się dzięki pomocy:



-Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,



-Marszałka Województwa Podlaskiego



-Starosty Łomżyńskiego



-Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku

 

 

Patronat honorowy:





Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno

Marszałek Województwa Podlaskiego - Jarosław Dworzański

Starosta Łomżyński - Lecha Marek Szabłowski



Sponsor główny:

 



Sponsorzy:




 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

 

 

 

Patronat medialny:

Filmowe Studio Skorpion,
www.4lomza.pl

 

Współpraca medialna:

Telewizja Polska - Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Radio Nadzieja,

Telewizja Narew, Gazeta Współczesna, Radio ESKA Łomża FM 88,8, Tygodnik ,,KONTAKTY’’

 

 


Podczas koncertów obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

 

 

2013-06-12 12:43 Opublikował: Administrator

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej 2013 - protokół jury

Protokół

z posiedzenia komisji oceniającej prace nadesłane na konkurs

„KURPIOWSKA SZTUKA LUDOWA”

Komisja w składzie: 
1. Wiesława Pawlak-przewodnicząca, etnograf, starszy kustosz Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży 
2. Urszula Kuczyńska – członek, etnograf , kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie 
3. Izabela Cierpikowska – członek, instr. ds folkloru i plastyki  Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży 

W następujący sposób oceniła dostarczone na konkurs wyroby sztuki ludowej w dziedzinach:

 

RZEŹBA:

I nagroda – Mieczysław Dobkowski z Jankowa Młodzianowa

- Jan Rogiński z Jankowa Młodzianowa

II nagroda – Stanisław Waśko z Waśk

III nagroda – Andrzej Drozdowski z Łomży

- Jan Siedler z Łomży

 

PLECIONKARSTWO:

I nagroda – Jan Siedler z Łomży

- Celina Bałdyga z Ksebek

II nagroda – Stanisław Modzelewski z Jankowa Młodzianowa

 

ZDOBNICTWO WNĘTRZA:

Wycinanka:

I nagroda – Karolina Remiszewska z Samul

II nagroda – Anna Stomska ze Zbójnej

 

Kierce:

I nagroda – Małgorzata i Sebastian Kozłowscy ze Zbójnej

- Teresa Grodzka z Nowogrodu

III nagroda – Karolina Remiszewska z Samul

- Zofia Trzcińska – Parzych z Nowej Rudy

 

Bukiety i kwiaty:

I nagroda – Izabela Piaścik z Nowogrodu

II nagroda – Małgorzata Bacławska z Lasek

III nagroda – Zofia Trzcińska – Parzych z Nowej Rudy

Wyróżnienia:

- Teresa Grodzka z Nowogrodu

- Ewa Kijek z Nowogrodu

 

PISANKI

I nagroda – Maria Barańska z Zambrowa

II nagroda - Sebastian Kozłowski ze Zbójnej

- Mariola Wawrzyniak ze Zbójnej

III nagroda – Ilona Kobrzyńska ze Zbójnej

 

KORONKA i HAFT

I nagroda – Halina Dobkowska z Jankowa Młodzianowa

- Grażyna Siwik z Łomży

II nagroda – Celina Kopeć ze Zbójnej

- Halina Żukowska z Łomży

- Gabriela Nasiadko z Mątwicy

III nagroda – Joanna Paduch z Ciechanowca

- Halina Skorek z Nowogrodu

- Joanna Ulatowska z Nowogrodu

Wyróżnienia:

- Teresa Kłos z Turośli

- Helena Żebrowska z Nowogrodu

 

MAKATKI:

I nagroda – Marianna Teśluk z Łomży

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

Nowogród, dn. 06.06.2013 r.

 

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin konkursu
2013-04-18 12:50 Opublikował: Administrator

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Nowogród 2013

Tegoroczne Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej mają charakter Jubileuszowy. To już 20 lat próbujemy poprzez tę imprezę przybliżyć codzienność ludności zamieszkującej niegdyś tereny Puszczy Kurpiowskiej. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej to przede wszystkim Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, którego finał odbędzie się dnia 16 czerwca 2013 na scenie Amfiteatru nieopodal Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie. Tego dnia będzie można również uczestniczyć w warsztatach etnograficznych ginących zawodów w ramach "popołudnia z twórczością ludową", podziwiać prace laureatów Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, posłuchać pozakonkursowych występów zespołów folklorystycznych i ludowych oraz występu zaproszonego zespołu ze współczesną interpretacją folkloru kurpiowskiego.

 

Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, którzy wykonują utwory zgodne z tradycją kurpiowską, oraz tych którzy opracują program w oparty na folklorze kurpiowskim, ze współczesną jego interpretacją. Wszyscy nadsyłający zgłoszenia na konkurs muszą być laureatami I i II miejsc przeglądów wojewódzkich ew. regionalnych lub posiadać rekomendację/opinię placówki wojewódzkiej. Na zgłoszenia czekamy do 24 maja 2013 roku.

Szczegóły dotyczące udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich zawarte są w załączonym poniżej Regulaminie.

 

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2013

Program
16 czerwca 2013 roku (niedziela)

10.00 – korowód uczestników spod Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury do Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,

10.15-19.00 – Finał XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
– uroczyste otwarcie,
– przemówienia zaproszonych gości i lokalnych władz, itp.,
– przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
– warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach „Popołudnia z twórczością ludową”.
– występy zaproszonych zespołów,
Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

12.00 – uroczyste otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu,
Miejsce: MGOK Nowogród,


20.00-20.30 – ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i zakończenie XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.
Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

Organizatorami przedsięwzięcia są:
- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży -Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
- Fundacja Sztuk i Dialogu

Współorganizatorami są:
-Urząd Miasta i Gminy Nowogród 
-Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
-Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

 

Przegląd odbywa się dzięki pomocy:



-Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,



-Marszałka Województwa Podlaskiego



-Starosty Łomżyńskiego



-Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku

 

 

Patronat honorowy:





Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno

Marszałek Województwa Podlaskiego - Jarosław Dworzański

Starosta Łomżyński - Lecha Marek Szabłowski



Sponsor główny:

 



Sponsorzy:




 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

 

 

 

Patronat medialny:

Filmowe Studio Skorpion,
www.4lomza.pl

 

Współpraca medialna:

Telewizja Polska - Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Radio Nadzieja,

Telewizja Narew, Gazeta Współczesna, Radio ESKA Łomża FM 88,8, Tygodnik ,,KONTAKTY’’

 

 


Podczas koncertów obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin Konkursu Zespołów Kurpiowskich
2013-04-18 11:57 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - protokół jury

Protokół z posiedzenia komisji
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
w dniach 17 czerwca 2012 roku


Komisja w składzie:
Prof. Piotr Dahlig - Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodniczący
Józef Zyśk – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Teresa Pardo - członek

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii par tanecznych:

I miejsca:
- Danuta Tańska i Marcin Tański
- Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad
II miejsca:
- Karolina Bednarczyk i Patryk Rolka z Turośli
- Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli

W kategorii instrumentalistów w grupie dorosłych
I miejsca:
- Czesław Drząszcz z Myszyńca
- Zenon Kaczyński z Łysych
II miejsca:
- Jan Kania z Lipnik
- Eugeniusz Piaścik z Dębnik
Wyróżnienie
Danuta Waśko z Waśk


w kategorii instrumentalistów w grupie dziecięco-młodzieżowej
I miejsca
- Patryk Kaczyński z Łysych
- Karol Samsel z Czarni
II miejsce
- Patryk Olender z Zawad
III miejsce
- Mateusz Samsel z Czarni

W kategorii kapele:
I miejsca
- Kapela Jana Kani z Turośli
- Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
II miejsca
- Kapela Kurpiowska z Zawad
- Kapela Kurpiowska Rydlów z Czarni

W kategorii gawędziarzy w grupie dorosłych:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce
- Witold Kuczyński z Czarni
III miejsce
- Władysław Gwiazda z Myszyńca
Wyróżnienie
- Weronika Zyśk z Myszyńca


W kategorii gawędziarzy w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce
- Przemysław Przestrzelski z Łomży
III miejsca
- Anna Mucha z Popiołki
- Konrad Trzciński z Wykrotu
Wyróżnienia
- Szymon Krzynowek z Serafina
- Julian Drężek z Wykrotu
- Magdalena Sendrowska z Dobrego Lasu

W kategorii zespołów folklorystycznych, pieśni i tańca – dorośli:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''
- Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysych
- Integracyjny Zespół Folklorystyczny ,,Szansa'' z Zambrowa

W kategorii zespołów folklorystycznych, dziecięco-młodzieżowych:
I miejsce:
- Zespół Folklorystyczny ,,Łysozianie'' z Łysych
II miejsca
- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny ,,Carniacy'' z Czarni
- Grupa Taneczna ,,Turoślanie'' z Turośli
III miejsce
- Zespół ,,Nowe Latko'' z Lelisa
Wyróżnienia
- Zespół Folklorystyczny ,,Serafiniaki'' z Serafina
- Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

W kategorii zespołów śpiewaczych w grupie dorosłych:
Nagroda Specjalna Związku Gmin Województwa Podlaskiego:
- Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej (kobiety i mężczyźni)

I miejsca
- Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
- Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś
- Męska Grupa Śpiewacza z Czarni

II miejsca
- Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
- Zespół Śpiewaczy z Turośli
- Męska Grupa Śpiewacza z Zawad
- Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
- Zespół Śpiewaczy ,,Kurpie'' z Myszyńca
III miejsce
- Zespół Śpiewaczy z Kuzi


W kategorii zespołów śpiewaczych w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
- Dziewczęca Grupa Śpiewacza z Zawad
III miejsce
- Grupa Śpiewacza Chłopców ,,Bartuś'' z Czarni
- Grupa Śpiewacza Zespołu ,,Turoślanie'' z Turośli
Wyróżnienia
- Grupa Śpiewacza Dziewcząt ,,Cyranecki'' z Czarni
- Grupa Śpiewacza ,,Poziomecki'' z Wykrotu

W kategorii solistów śpiewaków w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsca
- Dorota Drężek z Wykrotu
- Wiktoria Drężek z Wykrotu
- Kinga Estkowska z Nowogrodu
II miejsca
- Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
- Ewa Lemańska ze Zbójnej
III miejsce
- Wiktoria Mróz z Brzozowego Konta

W kategorii solistów śpiewaków w grupie dorosłych:
I miejsca
- Anna Chmielewska z Nowogrodu
- Eugenia Kuliś z Kruszy
- Elżbieta Kasznia z Rozóg
- Antonina Deptuła z Bandyś
II miejsca
- Henryk Kulesza z Lelisa
- Mariola Ogniewska z Łodzisk
- Zofia Charamut z Myszyńca Starego
- Stefania Dąbkowska z Niedźwiedzia
III miejsca

- Czesław Młynarski z Zawad
- Cezary Kuczyński z Czarni
Wyróżnienia
- Tomasz Grzegorczyk z Łodzisk
- Zofia Mróz z Kadzidła
- Irena Zyśk z Wolkowych

W kategorii opracowań folkloru – zespoły
I miejsce – nie przyznano
II miejsca

- Grupa Śpiewacza ZPiT ,,Warszawianka''
- Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki'' z Laskowca Starego
Wyróżnienie
Zespół Śpiewaczy ,,Hetmanki'' z Tykocina

w kategorii opracowań folkloru – soliści:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Mariusz Żwierko z Warszawy
- Zofia Truszkowska z Warszawy
III miejsca
- Agnieszka Żemek z Łomży
- Zbigniew Nasiadko z Białegostoku


Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
- Powiat Łomżyński
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.


Komisja widzi potrzebę kontynuowania Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, dostrzega wysoki poziom wykonawców, składa wszystkim gratulacje i dziękuje organizatorom i sponsorom imprezy.

 

Na tym protokół zakończono.

 

2012-06-18 10:22 Opublikował: Administrator

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - Nowogród 2012 - kolejność występów

XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 2012
Kolejność występów
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

Niedziela: 17.06.2012 r./ Scena obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

9.00 – korowód z pod MGOK Nowogród do sceny
9.30 – oficjalne rozpoczęcie Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
9.35 - Kapela Jana Kani z Turośli
9.40 - Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
9.45 - Przemysław Przestrzelski z Łomży – gawędziarz
9.50 - Zespół ,,Nowe Latko'' z Lelisa
10.00 - Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
10.05 - Henryk Kulesza z Lelisa – solista śpiewak
10.10 - Weronika Zyśk z Myszyńca – gawędziarka
10.15 - Anna Chmielewska z Nowogrodu – solistka śpiewaczka
10.20 - Grupa Taneczna ,,Turoślanie''
10.30 - Eugenia Kuliś – solistka śpiewaczka
10.35 - Danuta Waśko z Waśk – harmonia pedałowa
10.40 - Konrad Trzciński z Wykrotu – gawędziarz
10.45 - Mariola Ogniewska z Łodzisk – solistka śpiewaczk
10.50 - Szymon Krzynowek z Serafina – gawędziarz
10.55 - Kinga Estkowska z Nowogrodu – solistka śpiewaczka
11.00 - Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysych
11.10 - Julian Drężek z Wykrotu – gawędziarz
11.15 - Grupa Śpiewacza Zespołu ,,Turoślanie'' z Turośli
11.20 - Czesław Drząszcz z Myszyńca – harmonia pedałowa
11.25 - Zespół Śpiewaczy z Turośli
11.30 - Magdalena Sedrowska z Dobrego Lasu – gawędziarka
11.35 - Zespół Folklorystyczny ,,Serafiniaki'' z Serafina
11.45 - Karolina Bednarczyk i Patryk Rolka z Turośli - para taneczna
11.50 - Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli – para taneczna
11.55 - Tomasz Grzegorczyk z Łodzisk – solista śpiewa
12.00 - Władysław Gwiazda z Myszyńca – gawędziarz
12.05 - Zofia Warych z Myszyńca – solistka śpiewaczka
12.10 - Ignacy Podsiad z Łomży – gawędziarz
12.15 - Zespół Śpiewaczy ,,Hetmanki'' z Tykocina
12.20 - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
12.25 - Mariusz Żwierko z Warszawy – solista śpiewak
12.30 - Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
12.40 - Wiktoria Drężek z Wykrotu – solistka śpiewaczka
12.45 - Patryk Olender z Zawad – harmonia pedałowa
12.50 - Małgorzata Lemańska ze Zbójnej – solistka śpiewaczka
12.55 - Jan Kania z Lipnik – harmonia pedałowa
13.00 - Czesław Młynarski z Zawad – śpiewak solista
13.05 - Anna Mucha z Popiołek – gawędziarka
13.10 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
13.15 - Dorota Drężek z Wykrotu – solistka śpiewaczka
13.20 - Patryk Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa
13.25 - Zofia Charamut z Myszyńca Starego – solistka śpiewaczka
13.30 - Stanisław Sieruta z Myszyńca – śpiewak solista
13.35 - Kapela z Taraskowa
13.40 - Zespół Pieśni i Tańca ,,Warszawianka'' – grupa śpiewacza
13.45 - Elżbieta Kasznia z Rozóg – solistka śpiewaczka
13.50 - Zespół ,,Poziomecki'' z Wykrotu
14.00 - Zofia Mróz z Kadzidła – solistka śpiewaczka
14.05 - Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' – grupa dorosłych
14.15 - Irena Zyśk z Wolkowych – solistka śpiewaczka
14.20 - Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
14.25 - Ewa Lemańska ze Zbójnej – solistka śpiewaczka
14.30 - Zbigniew Nasiadko z Białegostoku – śpiewak solista
14.35 - Zenon Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa
14.40 - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
14.45 - Zofia Truszkowska z Warszawy – solistka śpiewaczka
14.50 - Zespół Kurpie z Myszyńca
15.00 - Kapela Kurpiowska z Zawad
15.05 - Danuta Tańska i Marcin Tański z Zawad – para taneczna
15.10 - Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad – para taneczna
15.15 - Stefania Dąbkowska z Wolkowych – solistka śpiewaczka
15.20 - Zespół Śpiewaczy z Kuzi
15.25 - Zespół Regionalny ,,Myszyniec''
15.35 - Męska Grupa Śpiewacza z Zawad
15.40 - Eugeniusz Piaścik z Dębnik – harmonia pedałowa
15.45 - Agnieszka Żemek z Łomży – solistka śpiewaczka
15.50 - Zespół Folklorystyczny ,,Łysozianie''
16.00 - Witold Kuczyński z Czarni – gawędziarz
16.05 - Zofia Gut z Długich – solistka śpiewaczka
16.10 - Karol Samsel z Czarni – harmonia pedałowa
16.15 - Antonina Deptuła z Bandyś – solistka śpiewaczka
16.20 - Kapela Kurpiowska Rydlów z Czarni
16.25 - Wiktoria Mróz z Brzozowego Konta – solistka śpiewaczka
16.30 - Kurpiowski Zespół Folklorystyczny ,,Carniacy'' z Czarni
16.35 - Mateusz Samsel z Czarni – harmonia pedałowa
16.40 - Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
16.45 - Integracyjny Zespół Folklorystyczny ,,Szansa'' z Zambrowa
16.55 - Dziewczęca Grupa Śpiewacza z Zawad
17.00 - Cezary Kuczyński z Czarni – solista śpiewak
17.05 - Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki'' z Laskowca Starego
17.10 - Zambrowska Kapela Eli
17.20 - Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś
17.25 - Grupa śpiewacza chłopców “Bartuś”
17.30 - Męska Grupa Śpiewacza z Czarni
17.35 - Grupa śpiewacza dziewcząt “Cyranecki” z Czarni
17.40 – Zakończenie przesłuchań Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
17.45 – Występy zaproszonych zespołów: Zespół ,,Gostiniec'' z Grodna – Białoruś
Zespół ,,The BL Blues'' z Łomży
20.30 – Ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
21.00 - Zakończenie XIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Informujemy, że z powodu dużej liczby uczestników: śpiewacy wykonują - jeden długi utwór lub 2 utwory po 3 zwrotki, gawędziarze - 1 gadkę, zespoły folklorystyczne zobowiązane są skrócić program do maksymalnie 8 minut.

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zawiadamia, że w przypadku przedłużenia się przesłuchań konkursowych ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 18 czerwca 2012 roku o godzinie 12.00 w siedzibie ROK Łomża, ul. Małachowskiego 4.

Lista laureatów zostanie umieszczona na stronie internetowej www.rok.4lomza.pl

 

Równolegle w godzinach (teren amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego):
10.00 – 18.00
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów,
- konkursy dla publiczności na najlepiej wykonaną pracę z twórcą ludowym,
- prezentacja stoisk wystawowych twórców ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który będzie otwarty dla zwiedzających. W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.



Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego



Urząd Miasta i Gminy Nowogród
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie


Fundacja Narwiańska

Współorganizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie


Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku


Starostowo Powiatowe w Łomży


Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska'' Oddział w Łomży


Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Podlaskiego - Jarosław Zygmunt Dworzański
Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno
Starosta Łomzyński - Lech Marek Szabłowski

Patronat medialny:
Radio Nadzieja, Tygodnik Kontakty, Radio ESKA Łomża, Polskie Radio Białystok, Studio Filmowe Skorpion, Gazeta Współczesna, Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, TV Narew
Patronat internetowy: www.4lomza.pl


Sponsor Strategiczny:


Browar Łomża Sp. z o.o.

Sponsorzy:


OSM Piątnica


Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy


Związek Kurpiów



PHU Kurpiewski


Hotel ,,Zbyszko'' w Nowogrodzie



Maximus - Agencja Ochrony

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

 

2012-06-11 20:34 Opublikował: Administrator

XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Nowogród 2012

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza na XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, w ramach których odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich.
XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej odbędą się 17 czerwca 2012 roku w na scenie amfiteatru w Nowogrodzie.

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski.

Program XIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie - 17.06.2012
9.00 – Korowód zespołów z MGOK Nowogród do sceny Amfiteatru przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.
9.30 – Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich – przesłuchania regulaminowe
17.00 – Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów, m.in. Zespół ,,Gastiniec’’ z Grodna (Białoruś), TheBL Blue's Band z Łomży
19.00 - Ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich.
20.00 - Zakończenie XIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Równolegle w godzinach (teren amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego):
10.00 – 18.00
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów,
- konkursy dla publiczności na najlepiej wykonaną pracę z twórcą ludowym,
- prezentacja stoisk wystawowych twórców ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który będzie otwarty dla zwiedzających. W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.



Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego



Urząd Miasta i Gminy Nowogród
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie


Fundacja Narwiańska

Współorganizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie


Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku


Starostowo Powiatowe w Łomży


Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska'' Oddział w Łomży


Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Podlaskiego - Jarosław Zygmunt Dworzański
Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno
Starosta Łomzyński - Lech Marek Szabłowski

Patronat medialny:
Radio Nadzieja, Tygodnik Kontakty, Radio ESKA Łomża, Polskie Radio Białystok, Studio Filmowe Skorpion, Gazeta Współczesna, Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, TV Narew
Patronat internetowy: www.4lomza.pl


Sponsor Strategiczny:


Browar Łomża Sp. z o.o.

Sponsorzy:


OSM Piątnica


Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy


Związek Kurpiów



PHU Kurpiewski


Hotel ,,Zbyszko'' w Nowogrodzie



Maximus - Agencja Ochrony

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie


W załączniku regulamin Ogolnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i karta zgłoszenia.

Załączniki

  1. Karta Zgłoszenia Zespołu/solisty
  2. Karta Zgłoszenia Twórcy Ludowego
  3. Regulamin Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
2012-05-07 13:41 Opublikował: Administrator

Protokół z posiedzenia komisji

Protokół z posiedzenia komisji
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
w dniach 18-19 czerwca 2011 roku

Komisja w składzie:
1.Prof. Piotr Dahlig - Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - przewodniczący
2.Prof. dr hab. Barbara Falińska - Pracownia Badań Regionalnych we Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, Sekcja Gwaroznawcza Towarzystwa Kultury Języka – członek
3.Teresa Pardo - członek

 

 

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • w kategorii zespołów śpiewaczych - dorośli:

I miejsca: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

II miejsca: Zespół Śpiewaczy z Turośli

Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni

Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś

III miejsca: Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi

Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni

 

  • w kategorii zespołów śpiewaczych - dzieci i młodzież:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Grupa Śpiewacza Dziewcząt z Czarni

III miejsce: Zespół „Poziomecki” z Wykrotu

 

  • w kategorii zespołów śpiewaczych spoza regionu kurpiowskiego:

I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Zespół Śpiewaczy z Wizny

III miejsce: Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

wyróżnienie: Zespół „Hetmanki” z Tykocina

 

  • w kategorii solistów śpiewaków – dorośli:

I miejsca: Elżbieta Kasznia z Rozóg

Eugenia Kuliś z Kruszy

Zofia Charamut z Myszyńca

II miejsca: Anna Chmielewska z Nowogrodu

Mariola Ogniewska z Łodzisk

Henryk Kulesza z Lelisa

III miejsca: Weronika Zyśk z Myszyńca

Tomasz Grzegorczyk z Łodzisk

wyróżnienie: Sylwia Paszkiewicz - Garczarek z Zambrowa

 

  • w kategorii solistów śpiewaków – dzieci i młodzież:

I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Kinga Estkowska z Nowogrodu

III miejsce: Dorota Drężek z Wykrotu

wyróżnienie: Klaudia Chorążewicz z Cyku

 

- w kategorii kapel:

I miejsca: Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
Kapela Jana Kani z Lipnik

 

- w kategorii kapel spoza regionu kurpiowskiego:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Zambrowska Kapela Eli z Zambrowa

Trio Akordeonowe z Czarnej Białostockiej

 

- w kategorii solistów instrumentalistów – dorośli:

I miejsca: Eugeniusz Piaścik z Dębnik

Zenon Kaczyński z Łysych

II miejsca: Jan Kania z Lipnik

Czesław Drząszcz z Myszyńsca

Grzegorz Golan z Kadzidła

Antonii Dymerski z Wyku

 

- w kategorii solistów instrumentalistów – dzieci i młodzież:

I miejsca: Karol Samsel z Czarni

Andrzej Rydel z Czarni

 

- w kategorii gawędziarzy:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Witold Kuczyński z Czarni

Przemysław Przestrzelski z Łomży

Wyróżnienia: Patrycja Zielińska z Wykrotu

Magdalena Parzych z Wykrotu

Damian Waszkiewicz z Dobrego Lasu

Mariola Ogniewska z Łodzisk

 

- w kategorii par tanecznych – dorośli:
I miejsce: Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli
Cecylia Murzyn i Stanisław Archacki z Myszyńca

II miejsce: Irena Zyśk i Bronisław Płocharczyk z Myszyńca

III miejsca: Weronika Zyśk i Zbigniew Piątkowski z Myszyńca

Zofia Drężek i Stanisław Sieruta z Myszyńca

 

- w kategorii par tanecznych – dzieci i młodzież:

I miejsce: Karolina Bednarczyk i Patryk Rolka z Turośli
II miejsce: Monika Stomska i Wojciech Samul ze Zbójnej

Wyróżnienie: Anna Mielnicka i Sebastian Dąbkowski ze Zbójnej

 

- w kategorii zespołów pieśni i tańca – dzieci i młodzież:
I miejsca: Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Leszczydołu Nowin, grupa młodsza

Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad, grupa młodsza

II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Leszczydołu Nowin, grupa starsza

 

- w kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:

I miejsce: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad, grupa starsza

II miejsca: Zespół Regionalny ,,Myszyniec'' z Myszyńca

Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysych

III miejsca: Zespół Folklorystyczny ,,Kurpie'' z Rozóg

Integracyjny Zespół Folklorystyczny z Zambrowa

 

- w kategorii zespołów folklorystycznych – dzieci i młodzież:

I miejsce: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny ,,Carniacy'' z Czarni

II miejsce: Zespół Folklorystyczny ,,Łysozianie'' z Łysych

III miejsca: Zespół Folklorystyczny ,,Turoślanie'' z Turośli

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej


Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (7.000 zł),

- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (2.000 zł),

- ponadto Burmistrz Nowogrodu ufundował dwie nagrody po 300 zł dla zespołów śpiewaczych z Nowogrodu,

- Związek Kurpiów - nagrody książkowe.


Komisja widzi potrzebę kontynuowania Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, dostrzega wysoki poziom wykonawców, składa wszystkim gratulacje i dziękuje organizatorom i sponsorom imprezy.

 

Na tym protokół zakończono.

 

2011-06-20 10:25 Opublikował: Administrator

KOLEJNOŚĆ WYSTĘPÓW - Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, 18-19 czerwca 2011 Nowogród

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie
Kolejność występów
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

Sobota: 18.06.2011 r.
15.00 – otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej- MGOK Nowogród
15.10 – wykład Prof. dr hab. Barbary Falińskiej nt. „Gwara i kultura muzyczna Kurpiów Puszczy Zielonej”- MGOK Nowogród
16.30 – Rozpoczęcie przesłuchań regulaminowych- Scena obok Skansenu Kurpiowskiego
16.35 - Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
16.40 - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
16.50 - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
16.55 - Damian Waszkiewicz z Dobrego Lasu – gawędziarz
17.00 - Antoni Dymerski z Wyku – solista instrumentalista
17.05 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
17.15 - Przemysław Przestrzelski z Łomży – gawędziarz
17.20 - Grzegorz Golan z Kadzidła – harmonia pedałowa
17.25 - Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
17.35 - Eugeniusz Piaścik z Dębnik – solista instrumentalista
17.40 - Anna Chmielewska z Nowogrodu – solistka śpiewaczka
17.45 - Anna Mielnicka i Sebastian Dąbkowski ze Zbójnej – para taneczna
17.50 - Monika Stomska i Wojciech Samul ze Zbójnej – para taneczna
18.00 – podsumowanie konkursów dla publiczności
18.20 – występ zaproszonego zespołu „Gościniec” z Grodna

Niedziela : 19.06. 2011 r./ Scena obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

10.30 – korowód z pod MGOK Nowogród do sceny
11.00 – oficjalne rozpoczęcie II dnia Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
11.10 - Zespół Folklorystyczny „ Łysozianie” z Łysych
11.25 - Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
11.30 - Kapela Jana Kani z Lipnik
11.35 - Mariola Ogniewska z Łodziska- gawędziarka
11.40- Zofia Charamut z Myszyńca – solistka śpiewaczka
11.45 - Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin-gr.młodsza
12.00 - Józef Kania z Ostrołęki – skrzypce
12.05 - Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś
12.10- Witold Kuczyński z Czarni – gawędziarz
12.15- Zespół Regionalny „ Myszyniec” z Myszyńca
12.25 - Patrycja Pawłowska z Wykrotu- gawędziarka
12.30- Eugenia Kuliś z Kruszy – solistka śpiewaczka
12.35 - Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
12.45 - Stefan Kania z Kadzidła – harmonia pedałowa
12.50- Weronika Zyśk z Myszyńca – solistka śpiewaczka
12.55 - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
13.05 - Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad (grupa młodsza)
13.20 - Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
13.25- Karol Samsel z Czarni – harmonia pedałowa
13.30 - Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy – solistka śpiewaczka
13.35 - Magdalena Parzych z Wykrotu- gawędziarka
13.40- Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”
13.55 - Zenon Kaczyński z Łysych- harmonia pedałowa
14.00- Zespół Śpiewaczy z Wizny
14.05- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „ Carniacy” z Czarni
14.20- Dorota Drężek z Wykrotu- solistka śpiewaczka
14.25 - Integracyjny Zespół Folklorystyczny z Zambrowa
14.40- Kinga Estkowska z Nowogrodu – solistka śpiewaczka
14.45- Zespół Śpiewaczy „ Laskowianki” z Laskowca Starego
14.50- Sylwia Paszkiewicz – Garczarek z Zambrowa – solistka śpiewaczka
14.55 - Zambrowska Kapela Eli
15.00 - Zespół „Poziomecki” z Wykrotu
15.10 - Grupa Śpiewacza Dziewcząt z Czarni
15.15 - Elżbieta Kasznia z Rozóg- solistka śpiewaczka
15.20- Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad (grupa starsza)
15.35 - Tomasz Grzegorczyk z Łodziska- solista śpiewak
15.40- Zespół „Hetmanki” z Tykocina
15.50- Jan Kania z Lipnik – harmonia pedałowa
15.55 - Szczepan Żęgota z Rutkowa – solista śpiewak
16.00 – pary taneczne z Myszyńca:
-Cecylia Murzyn i Stanisław Archacki z Myszyńca
-Stanisław Sieruta i Zofia Drężek z Myszyńca
- Płocharczyk Bronisław i Irena Zyśk z Myszyńca
- Maria Łęgowska i Zbigniew Piątkowski z Myszyńca
16.10- Mariola Ogniewska z Łodziska –solistka śpiewaczka
16.15 - Zespół Folklorystyczny Teatru Form Różnych z Zambrowa
16.30- Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni
16.35 - Pary taneczne z Turośli:
- Patryk Rolka i Karolina Bednarczyk z Turośli
- Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli
16.40- Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin-gr.starsza
16.50 - Henryk Kulesza z Lelisa- solista śpiewak
16.55 - Ludowa Kapela „Kurpianka” ze Szczytna
17.00- Klaudia Chorążewicz z Cyku – solistka śpiewaczka
17.05 - Zespół Folklorystyczny „Puszcza Zielona” z Łysych
17.20- Trio Akordeonowe „ Akord” z Czarnej Białostockiej
17.25 - Zespół Śpiewaczy z Turośli
17.30- Kapela Rydlów z Czarni
17.35 - Zespół Folklorystyczny „ Kurpie” z Rozóg

17.50 – Występy pozakonkursowe:
- Dziecięcy Zespół Taneczny z Nowogrodu
- Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki „Gościniec” z Grodna
- Trio Akordeonowe z Czarnej Białostockiej
- Studio Wokalne ROK –u
19.30 – Ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
20.00 – Zakończenie XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

 

Organizator: Fundacja Narwiańska i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży

Współorganizatorzy:


- Urząd Miasta i Gminy Nowogród,
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
- Stowarzyszenie,,Wspólnota Polska"Oddział w Łomży,
- Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki finansowej pomocy:

- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

- Starosty Łomżyńskiego.

- Marszałka Województwa Podlaskiego

Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża


Sponsorzy:

- Bank Spółdzielczy w Łomży

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy,

- Związek Kurpiów

- Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych

- PHU Kurpiewski

- Hotele i Restauracje "Zbyszko"

 

Patronat medialny:

Telewizja Polska - Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Telewizja Łomża ,,24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu”, Studio Filmowe ,,Skorpion”, Radio Nadzieja, Gazeta Współczesna, Radio ESKA Łomża FM 88,8, Tygodnik ,,KONTAKTY”.

Patronat internetowy:
www.4lomza.pl


Pomoc organizacyjna:

- Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

 

2011-06-13 09:10 Opublikował: Administrator

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej- 18-19.06.2011 r.

Jarosław Cholewicki -Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży i
Józef Piątek Burmistrz Miasta Nowogród,
serdecznie zapraszają na tegoroczne
XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej
w Nowogrodzie
które odbędą się w dniach 18-19 czerwca 2011 roku

W ramach XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej odbędą się m.in.
- Popołudnie z Twórczością Ludową- 18 czerwca 2011 roku (miejsce: amfiteatr obok Skansenu Kurpiowskiego im.A.Chętnika w Nowogrodzie)
- otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej- 18 czerwca 2011 roku ( M-GOK Nowogród)
- Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 18 - 19 czerwca 2011 roku (miejsce: amfiteatr obok Skansenu Kurpiowskiego im. A.Chętnika w Nowogrodzie)

Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży 
Współorganizatorzy:

- Urząd Miasta i Gminy Nowogród,
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
- Stowarzyszenie,,Wspólnota Polska"Oddział w Łomży,
- Muzeum - Północno-Mazowieckie w Łomży

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki finansowej pomocy:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,


- Starosty Łomżyńskiego.

REGULAMIN
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
NOWOGRÓD '2011

I. Organizator:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Współorganizatorzy:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Starostwo Powiatowe w Łomży,
- Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

II. Założenia programowe

1. Cel przeglądu

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, wokalistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski.

2.Miejsce i termin przeglądu
Miejsce: Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie

Termin: 19 czerwca 2011 r. ( niedziela)

Nazwa Przeglądu: Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

III. Warunki uczestnictwa

1.Przegląd ma charakter konkursowy. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski   (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

Soliści śpiewacy i instrumentaliści, zespoły śpiewacze, kapele i gawędziarze z powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego województwa podlaskiego, zakwalifikowani podczas Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej w dniu 15 maja 2011 roku oraz uczestnicy z innych regionów Polski powinni być laureatami co najmniej I lub II nagrody Przeglądów wojewódzkich w swojej kategorii (wymagane kopia dyplomu lub opinia placówki wojewódzkiej)

Wykonawcy będą oceniani w dwóch kategoriach:

a) wykonawców wiernie odtwarzających folklor kurpiowski, tzn.:

- kapele ludowe, których skład winien być zgodny z wzorami regionu kurpiowskiego,

- soliści instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych, np.
skrzypce, harmonia pedałowa, guzikowa, ligawki, fujarki, itp.,

- zespoły śpiewacze (bez towarzyszenia instrumentalnego),

- śpiewacy (bez towarzyszenia instrumentalnego),

- pary taneczne wykonujące tradycyjne tańce kurpiowskie,

- gawędziarze ludowi,

- zespoły folklorystyczne;

b) wykonawców mających w repertuarze program opracowany na podstawie folkloru  kurpiowskiego:

- zespoły wokalne, chóry, soliści wokaliści (pieśni zaczerpnięte z folkloru
kurpiowskiego bez wymogów gwarowych),

- zespoły pieśni i tańca (program nie krótszy niż 10 minut),

- instrumentaliści i zespoły instrumentalne (dowolny skład instrumentów).

2. W ramach konkursu po trzy utwory wykonują:

- kapele ludowe i zespoły instrumentalne,

- soliści instrumentaliści,

- śpiewacy ludowi,

- zespoły śpiewacze,

- pary taneczne.

Gawędziarze - dwie gadki, a zespoły folklorystyczne - program około 15 minut.

W każdej kategorii oddzielnie będą oceniane zespoły i grupy dziecięce.


3. Warunki zgłoszenia do Przeglądu Zespołów Kurpiowskich:
Warunkiem koniecznym przy zgłoszeniu jest wypełnienie karty zgłoszenia do każdego programu, dołączenie do niej imiennej listy wykonawców i nadesłanie jej do dnia 27 maja 2011 roku na adres: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży,
ul. Małachowskiego 4,
18-403 Łomża
lub e - mail:
rok@4lomza.pl, z dopiskiem: Konkurs Zespołów Kurpiowskich
(zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą uwzględniane przez organizatorów).

4. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas koncertu galowego w dniu 19 czerwca 2011 r. na scenie amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

IV. Ocena programu

1.Jury będzie oceniać każdą kategorię wykonawców oddzielnie.

2. Kryteria oceny:

a) w kategorii wykonawców wiernie odtwarzających folklor kurpiowski

- dobór repertuaru zaczerpniętego z autentycznego folkloru muzycznego i zachowanie tradycji regionalnej,

- wykonanie muzyczne, skład instrumentalny, tradycyjna technika gry oraz właściwy zestaw instrumentów, a także wierność odtworzenia melodii i tańców,

- ocenie podlegać będzie także układ taneczny, stroje i rekwizyty ich zgodność z regionem kurpiowskim oraz widowiskowość prezentowanego programu.

b) w kategorii wykonawców dowolnie interpretujących folklor kurpiowski

- dobór repertuaru,

- poziom wykonania,

- pomysłowość adaptacji.

V. Nagrody

Organizatorzy czynią starania, aby nagrody były przyznane dla uczestników każdej kategorii.  Ilość i wysokość nagród zależeć będzie od ogólnej puli środków zgromadzonych na ten cel.

VI. Uwagi

1. Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywa się w ramach XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

2. Każdy z uczestników może brać udział w zasadzie tylko w jednej kategorii przeglądu.

3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo ostatecznej interpretacji regulaminu i podziału nagród.

4. Uczestnicy przeglądu winni zgłosić się w biurze organizacyjnym w godz. 8.30 – 9.00

5. Środki transportu i ewentualne noclegi zapewniają instytucje delegujące.

Organizatorzy udzielą wszelkiej pomocy w organizacji noclegów zgodnie z życzeniem uczestników.

6. Zapraszamy twórców ludowych, szczególnie prezentujących kurpiowską sztukę ludową,
do udziału w targach odbywających się 18 -19 czerwca 2011 r. podczas trwania Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. O swoim udziale należy powiadomić Regionalny Ośrodek Kultury wysyłając załączoną kartę zgłoszenia.
Jest to niezbędne do zaplanowanie miejsca na stoisko podczas trwania imprezy.

Wszelkich informacji udziela: Izabela Cierpikowska, instruktor ds. folkloru
Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, 18-403 Łomża, ul. Małachowskiego 4,
tel. 086 219 01 11, e-mail:
rok@4lomza.pl



XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie płatne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża

Sponsor: OSM Piątnica

 

 

 

 

 

 



OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W NOWOGRODZIE

Patronat internetowy



Patronat medialny:

Telewizja Polska - Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Telewizja Łomża ,,24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu”, Studio Filmowe ,,Skorpion”, Radio Nadzieja, Gazeta Współczesna, Radio ESKA Łomża FM 88,8, Tygodnik ,,KONTAKTY”.


Patronat honorowy:

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia zespołu i twórcy
2011-05-06 14:48 Opublikował: Administrator

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej 2011 r.

Konkurs dotyczy następujących dziedzin twórczości ludowej: rzeźby, plastyki obrzędowej (pisanki, pieczywo obrzędowe), plecionkarstwa, wycinankarstwa, haftu, koronki oraz wyrobów kwiatowych (z bibuły, z grochu, z piór).
Termin składania prac upływa 27 maja 2011 r.

 

REGULAMIN
PRZEGLĄDU KURPIOWSKIEJ SZTUKI LUDOWEJ  2011

 

Organizator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży

Współorganizatorzy

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

II. Cele Konkursu

1. Prezentacja wybranych dziedzin twórczości ludowej.

2. Umożliwienie wszystkim twórcom ludowym działającym w naszym regionie konfrontacji własnych dokonań i poszukiwań artystycznych.

3. Wyłonienie najlepszych wykonawców poszczególnych dziedzin twórczości ludowej w celu zweryfikowania ich przez Komisję Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

4. Popularyzacja twórczości ludowej.

III. Warunki uczestnictwa

1. Konkurs dotyczy następujących dziedzin twórczości ludowej: rzeźby, plastyki obrzędowej (pisanki, pieczywo obrzędowe), plecionkarstwa, wycinankarstwa, haftu, koronki oraz wyrobów kwiatowych (z bibuły, z grochu, z piór).

2. W Konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, kto spełnia wymienione niżej merytoryczne warunki konkursu i zna tradycyjne techniki wytwórcze przynajmniej jednej z wyżej wymienionych dziedzin twórczości ludowej. Konkurs kierowany jest do osób zamieszkujących tereny dawnego województwa łomżyńskiego.

3. W Konkursie mogą wziąć udział osoby zamieszkujące powiaty: łomżyński, grajewski, kolneński, wysokomazowiecki, zambrowski.

4. Prace dostarczone na Konkurs powinny być wykonane po 2009 roku.

5. Uczestnik Konkursu może wziąć udział w dowolnej liczbie dziedzin twórczości, dostarczyć dowolną ilość prac, nie mniej jednak niż trzy z każdej dziedziny twórczości ludowej.

6. Każdy wyrób musi być zaopatrzony w karteczkę z następującą informacją: miejscowa nazwa przedmiotu, imię, nazwisko oraz wiek wykonawcy, dokładny adres i zawód wykonawcy przedmiotu, cenę wyrobu.

7. Uczestnicy Konkursu dostarczają prace z następujących dziedzin twórczości ludowej:

a) rzeźba

- rzeźbę figuralną i płaskorzeźba (mogą być prace malowane i nie malowane),
- tematyka rzeźb powinna nawiązywać do dawnej rzeźby ludowej lub ilustrować obrzędy, 
zwyczaje, zawody wykonywane na wsi,
- drewniane zdobione naczynia lub ich miniatury;

b) plecionkarstwo

- wyroby ze słomy, korzenia, wikliny oraz połączenia wymienionych wyrobów, wykonane technikami    z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (koszyczki, stępy, kosze gospodarskie itp.)

c) plastyka obrzędowa

- tradycyjne pisanki wykonane techniką batikową, skrobane i farbowane w naturalnych barwnikach,
- pieczywo obrzędowe (nowe latko, byśki)

d) wycinankarstwo

- wycinanki wykonane według technik i wzorów i obowiązujących na terenie Kurpi (leluje, kogutki, gwiazdy).

e) haft

- obrusy, wstawki, serwetki, makatki wykonane tradycyjnymi na Kurpiach technikami hafciarskimi    (haft krzyżykowy, ,,snutki'', haft plaski, mereżka),
- organizatorzy dopuszczają serwety, obrusy i bieliznę pościelową wykonane innymi technikami          (np. richelieu)

f) koronka

- obrusy, wstawki, serwetki, makatki wykonane techniką szydełkową z użyciem wzornictwa kurpiowskiego,
g) inne
- wyroby z bibuły, piór itp. (kierce, bukiety oraz inne wyroby używane do zdobienia wnętrza izby),

IV. Kryteria oceny

- zgodność z tradycją regionu kurpiowskiego,

- walory artystyczne oraz techniczne i poziom wykonania.

V. Terminy

1. Prace należy dostarczyć do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, 18-403 Łomża,
ul. Małachowskiego 4 lub do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie, ul. Łomżyńska 13, 18-414 Nowogród, w terminie do 27 maja 2011 roku.

2. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w miesiącu czerwcu 2011 roku.

3. Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie, której otwarcie nastąpi 18 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00,

4. Nagrody zostaną wręczone 18 czerwca 2011 r. podczas XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, zaraz po oficjalnym otwarciu wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej (patrz punkt V.3)

Nagrody zostaną przyznane w każdej dziedzinie twórczości ludowej a ich wysokość zależeć będzie od puli środków zgromadzonych na ten cel.

VI. Uwagi

Organizatorzy Konkursu oczekują przede wszystkim na prace wykonane tradycyjną techniką. Ostateczny podział nagród zależy od poziomu nadesłanych prac i ogólnej puli nagród.

Każdy z laureatów konkursu zobowiązany jest do pozostawienia jednej pracy na rzecz Organizatora. Organizatorzy nie zwracają pisanek, wycinanek i wyrobów z bibuły.

Dodatkowych informacji dotyczących Konkursu udziela instruktor Regionalnego Ośrodka Kultury – Izabela Cierpikowska, 18-403 Łomża, ul. Małachowskiego 4, tel. 086 219 01 11 w godz. 8.00-15.00.


Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Współorganizatorzy:

- Urząd Miasta i Gminy Nowogród,
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
- Stowarzyszenie,,Wspólnota Polska"Oddział w Łomży,
- Muzeum - Północno-Mazowieckie w Łomży

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki finansowej pomocy:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,


- Starosty Łomżyńskiego.




XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie płatne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża

Sponsor: OSM Piątnica

 

 

 

 

 

 



OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W NOWOGRODZIE

Patronat internetowy

 

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia twórcy
2011-03-17 19:50 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin