Protokół z posiedzenia
Rady kwalifikującej zespoły
na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich
w Nowogrodzie
Rada Festiwalu w składzie:
Andrzej Dyrdał – folklorysta, WOAK Białystok , przewodniczący Rady
Józef Zyśk – folklorysta, WOAK Białystok, członek Rady
Teresa Pardo – folklorysta, członek Rady
Jarosław Cholewicki.–Dyrektor ROK Łomża, członek Rady
została powołana przez organizatorów XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w celu przeprowadzenia kwalifikacji zespołów i solistów z terenu całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się dnia 19.06.2016 roku w Nowogrodzie (województwo podlaskie, powiat łomżyński, gmina Nowogród. )
Po obradach w dniu 31 maja 2016 r. postanowiła zakwalifikować następujące zespoły i solistów :
Kategoria konkursowa A – tradycja:
Zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:
Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi
Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca
Kurpianki z Golanki
Zespoły śpiewacze- grupa dziecięco- młodzieżowa:
Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespoły folklorystyczne- grupa dorosłych:
Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych
Zespół „Kurpie Białe” z Kacic
Zespoły folklorystyczne- grupa dziecięco- młodzieżowa:
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
Zespół „Nowe Latko” z Lelisa
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca
Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:
Henryk Kulesza z Lelisa
Ewa Łempicka z Wyku
Hanna Kspeka z Kuzi
Soliści śpiewacy – grupa dziecięco- młodzieżowa:
Ewa Lemańska ze Zbójnej
Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
Gawędziarze
Władysław Gwiazda z Wolkowych
Kinga Gutowska z Nowogrodu
Soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:
Marian Góralski z Turośli, skrzypce
Eugeniusz Piaścik z Dębnik– harmonia pedałowa
Zenon Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa
Jan Kania z Turośli – harmonia pedałowa
Soliści instrumentaliści- grupa dziecięco – młodzieżowa
Dawid Ciecierski z Adamus – harmonia pedałowa
Wojciech Musiak z Ciecior – harmonia pedałowa
-Dawid Sutkowski z Turośli - harmonia
Adam Sadłowski z Turośli – harmonia pedałowa
Katarzyna Butler z Zalesia
Kapele:
Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
Kurpiowska Rodzinna Kapela „Bałdygów” z Mazuchówki
Kapela „Puszczy Białej” z Kacic
Kapela Grzesia z Myszyńca
Kapela Jana Kani z Turośli
Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa
Kapela „Łysozianie” z Łysych
Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
W Kategorii B – interpretacji folkloru kurpiowskiego
Zespoły i soliści:
Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”
Katarzyna Borkowska z Łomzy- solistka
Duet Żaklina i Michał Olchowik z Łomży
Zespół Mezzoforte z Łomży
Uzasadnienie decyzji:
Rada Festiwalu zakwalifikowała zespoły i solistów na podstawie zgromadzonych kart zgłoszeń i zawartego w nim dorobku oraz na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej , w dniu 15 maja 2016 r.
Zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są do pozostania w strojach ludowych do zakończenia imprezy.
Pozostali zgłoszeni nie spełnili wymogów regulaminowych i nie zostali zakwalifikowani:
Zespół „ Kurpie z Myszyńca”( odrzucono ze względów regulaminowych)
Zofia Pławska z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),
Stanisław Archacki z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),
Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca – para taneczna ( odrzucono ze względów regulaminowych),
Grądzik P. z Myszyńca, (odrzucono ze względów regulaminowych)
Zespół Śpiewaczy „Hetmanki” z Tykocina, (odrzucono ze względów regulaminowych)
Łomża, dn. 31.05.2016 r.