ROK

./i/slide_23.jpg ./i/slide_33.jpg ./i/slide_31.jpg ./i/slide18.jpg ./i/slide26.jpg

„Dumka o Polsce” i kurpiowskie wspomnienia

Niedzielny koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W saloniku drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne, w tym bardzo rzadko wykonywane. Wieczorem łomżyńscy artyści oddali zaś hołd Markowi Żemkowi, Antoniemu Nasiadce i Witoldowi Lisieckiemu, grając tak bliski im repertuar kurpiowski.
– W festiwalowym programie zawsze musi znaleźć się koncert muzyki polskiej – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Idziemy też dalej, bo prezentujemy również pieśni kurpiowskie w wykonaniu tradycyjnym, jak i bardziej moderne!

Festiwal rozpoczął się w piątek od organowego preludium, by z każdym kolejnym dniem rozkręcać się coraz bardziej, aż do niedzielnej kulminacji, kiedy to koncert gonił koncert. 
– Maraton trwa! – mówi Jacek Szymański – Niedziela to łącznie sześć koncertów, a do końca festiwalu zagramy ich jeszcze przez tydzień kilkanaście i to każdy inny!
W niedzielne popołudnie na pewno nie mieli powodów do narzekań ci wszyscy, którzy wybrali się do Drozdowa na oficjalną inaugurację festiwalu. Koncert „Dumka o Polsce” okazał się bowiem prawdziwą perełką nie tylko pod względem wykonawczym, ale też z racji doboru repertuaru.
– Staramy się obok tych utworów najbardziej znanych zawsze wyszukać jakieś atrakcje w repertuarze bardzo mało znanym – mówi Rafał Lewandowski. – Bogna Forkiewicz regularnie wyszukuje różne ciekawostki, których nawet ja nie znam. Sam też przygotowałem kilka ciekawostek, obok bardzo znanych utworów Fryderyka Chopina są to mniej znane kompozycje, na przykład Wojciecha Kilara.
Rafał Lewandowski brylował więc za fortepianem, oczarowując słuchaczy nie tylko jako solista, ale też akompaniator, towarzyszący sopranistce Bognie Forkiewicz w porywająco zaśpiewanych pieśniach Niewiadomskiego, Moniuszki czy Nowowiejskiego, klarneciście Andrzejowi Wojciechowskiemu w popisowym Koncercie klarnetowym B-dur Kurpińskiego oraz skrzypkowi-wirtuozowi Janowi Zugajowi, muzykowi Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. 
– Bardzo się cieszę, bo na festiwalu występowałem już razem z kwartetem, a dziś po raz pierwszy w roli solisty, w utworach Adama Wrońskiego i Henryka Wieniawskiego – mówi Jan Zugaj. – Cieszę się tym bardziej, że Rafał Lewandowski to znakomity pianista, gra przepięknie!

Kurpiowski hołd dla łomżyńskich muzyków
Muzycznych doznań najwyższej próby nie brakowało też podczas wieczornego koncertu „Pamięci twej melodia ta...” na patio Centrum Katolickiego parafii Krzyża Świętego. Kapela Kurpiowska i zespół Skiela Kapela zagrały w hołdzie dla wieloletnich pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury i członków jego kapeli: zmarłego tragicznie w 2002 roku skrzypka i akordeonisty Witolda Lisieckiego oraz klarnecisty Antoniego Nasiadki i skrzypka Marka Żemka, którzy odeszli nagle i w krótkim odstępie czasu przed dwoma laty. 
– To chyba najlepszy sposób ich upamiętnienia jaki mogę sobie wyobrazić – mówi Paweł Lisiecki. – Zarówno pan Marek, pan Tolek, no i tata przez wiele lat tworzyli przecież tutaj tę otoczkę kurpiowską, grali na wszystkich imprezach, byli z tą muzyką bardzo związani. 
Kapela Kurpiowska wykonała tradycyjne pieśni oraz inne utwory w opracowaniach na skrzypce, basetlę i dwa akordeony. Skiela Kapela też sięgnęła po taki repertuar, ale w zupełnie innych opracowaniach, czerpiących z funky, soulu i fusion. Na koniec oba zespoły połączyły swe siły w „Lipce zielonej”, „Jadą goście” i bisowanym „W moim ogródeczku”, a  Janina Nasiadko i Agnieszka Żemek-Pawczyńska zaśpiewały razem, wywołując entuzjazm kilkuset słuchaczy. 
– Tyle lat grałem z nimi wszystkimi... – mówi o zmarłych przyjaciołach akordeonista Jan Suchodoła. – To trzech muzyków, którzy opuścili nas zbyt wcześnie i dobrze się stało, że taki koncert dla nich został zorganizowany. Wiadomo, że życie idzie dalej, w tej chwili gramy na dwa akordeony i w piątkę, znowu są skrzypce w kapeli, ale zawsze będziemy o nich pamiętać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski
www.4lomza.pl

2017-07-14 11:01 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego

ul. Małachowskiego 4, tel. 86 219 01 11, 86 219 02 00
E-mail:rok@4lomza.pl

Ogólny numer konta ROK Łomża
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Wpłaty ZAJĘCIA GRY NA INSTRUMENCIE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA WOKALNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
29 8762 0009 0003 3095 2000 0090

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA ZPiT ŁOMŻA i ZAJĘCIA BALETU
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 50 8762 0009 0003 3095 2000 0100

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 71 8762 0009 0003 3095 2000 0110