ROK

./i/slide_22.jpg ./i/slide_21.jpg ./i/slide_20.jpg ./i/slide20.jpg ./i/slide_33.jpg

Jarmark na wiosnę i na święta

Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury jak co roku przyciągnęły miłośników artystycznego rękodzieła i oryginalnych, świątecznych ozdób. Wystawiało je 36. twórców z całego województwa podlaskiego, w tym artyści amatorzy, a o oprawę artystyczną imprezy zadbali: Kapela Kurpiowska oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża.
– Ładniejszych palm jak tutaj to nigdzie nie dostanę! – mówi pani Ewa. – Piękne są też te zabawki, nie tylko ekologiczne, ale i artystyczne – nie ma porównania z plastikowymi.

Podobnego zdania było w niedzielę wielu innych mieszkańców Łomży, chociaż wystawcy podkreślali, że kupujących było zdecydowanie mniej niż w latach wcześniejszych. Podobnie zresztą jak i stoisk, ale i tak wybór był spory. Najwięcej było oczywiście ozdób, stroików, pisanek i palm wielkanocnych, świątecznych kart i innych tego typu akcentów. 
– Tyle tego, że jest w czym wybierać – przyszło się w jedno miejsce i można się od razu zaopatrzyć praktycznie we wszystko, do tego ładne, estetyczne, oryginalne – cieszy się jedna z kupujących.
Były też rzeźby, obrazy, przedmioty z papierowej wikliny czy biżuteria, stoiska spożywcze z wędlinami i pieczywem oraz sokami, konfiturami i przetworami własnego wyrobu, ale kupujący chętnie zatrzymywali się też przy stoiskach z artystycznym rękodziełem i zabawkami, szczególnie, że ich twórcy zawsze starają się przygotować na kolejne targi coś nowego i oryginalnego.
– Jak się coś wystawia, to zawsze chce się zrobić coś nowego – mówi Barbara Kulka, która na tegoroczny jarmark przygotowała filcowe bratki. – Takie wiosenne, niebiesko-granatowe kwiaty przyciągają wzrok i są bardzo wdzięczne!
– Jesteśmy amatorami, rękodzielnikami i jest to nasze zajęcie dodatkowe – dodaje pan Krzysztof z okolic Pisza, wystawiający z rodziną szydełkowe kurczaczki i inne zabawki. – Staramy się robić te maskotki tak, żeby odciągnąć dzieci od tej tzw. plastikowej chińszczyzny, od zabawek, które są niebezpieczne – nasze są ładne, funkcjonalne i bezpieczne!
Nie był to odosobniony pogląd, zarówno wśród sprzedawców jak i kupujących, a wszystkim im pobyt w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury oraz przed nią umilali podopieczni Justyny Wawrzyniak z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża oraz Kapela Kurpiowska, w składzie poszerzonym o skrzypaczkę Żaklinę Olchowik. 
– Staramy się wciąż promować targi rękodzieła i twórczość artystów amatorów – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. –  Dzisiejsza impreza to kolejny efekt współpracy z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową i zarazem jakby zapowiedź naszych kolejnych działań w tym zakresie: Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 14 maja oraz Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 17 czerwca. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk
www.4lomza.pl

2017-04-03 11:21 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin