ROK

./i/slide_26.jpg ./i/slide18.jpg ./i/slide_33.jpg ./i/slide28.jpg ./i/slide26.jpg

Jubileusz 20 lat Galerii N

Liczne grono artystów i miłośników sztuki świętowało 20-lecie tej zasłużonej dla łomżyńskiej kultury placówki, prowadzonej wspólnie przez Klub Wojskowy i Regionalny Ośrodek Kultury. 190 wystawą w historii galerii była zbiorowa prezentacja dorobku 50. lokalnych artystów – amatorów oraz twórców profesjonalnych.
– Mam nadzieję, że Galeria N będzie się nadal rozwijać! – podkreśla Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego w Łomży. – Bo to miejsce się przyjęło, ludzie chętnie do nas przychodzą, skupiliśmy też wokół niego twórców. To wszystko dobrze rokuje na przyszłość!

Galeria N powstała w 1993 r. kiedy Wojewódzki Dom Kultury stracił swą dotychczasową siedzibę. Większość zespołów przeniesiono do budynku Urzędu Wojewódzkiego, a artyści nieprofesjonalni trafili do ówczesnego Klubu Garnizonowego. 
– Matkami chrzestnymi i autorkami pomysłu założenia Galerii N są Teresa Matuszelańska i  Teresa Adamowska – podkreśla Ryszard Matuszewski. – Obecnie pani Matuszelańska jest instruktorem w Klubie Wojskowym, pracując tylko na ¼ etatu, a pani Adamowska profesorem Liceum Plastycznego w Łomży i cenioną malarką.
– Działałyśmy w Wojewódzkim Domu Kultury, w galerii nazywanej „Kubuś” – wspomina Teresa Matuszelańska. – Kiedy jej zabrakło twórcy po prostu nas zmusili, żebyśmy szukały kolejnego miejsca. A wojsko właśnie otwierało się na mieszkańców i tak galeria trafiła na Aleję Legionów 133. Pierwsza wystawa to był Jan Ostrowski, który przyjechał z Białegostoku. I była jeszcze Teresa Adamowska, ja oraz, wówczas jeszcze major, Matuszewski. I patrzymy na siebie: czy pani zapraszała? A czy pan zapraszał? No tak! Ale nikt nie przyszedł. I major zbiegł na dół, przyprowadził dwie panie z kuchni i to była cała frekwencja. Tak właśnie zaczynaliśmy!
Pomimo takich bardzo skromnych początków Galeria N w czasie swego 20-letniego istnienia stała się jedyną taką galerią w Łomży, skupioną przede wszystkim na twórcach amatorach, którzy w Klubie Wojskowym znaleźli miejsce, w którym mogą się rozwijać. Prezentowali oni przez lata na wspomnianych już 190 wystawach indywidualnych i zbiorowych: różne rodzaje malarstwa, rysunku i grafiki, fotografie, rzeźbę oraz rękodzieło artystyczne. 
Takie prace trafiły też na otwartą we wtorek jubileuszową wystawę, prezentującą najnowsze dokonania łomżyńskiego środowiska artystycznego.
– To doskonały przykład udanej współpracy pomiędzy instytucją wojskową a samorządową instytucją kultury – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury – Skupiamy tu głównie twórców amatorów, ale coraz częściej pojawiają się wśród nich artyści profesjonalni, a wszystkie prezentowane wystawy są  na wysokim poziomie artystycznym.  To jest hobby tych ludzi, spędzanie czasu wolnego na rozwijaniu się i podnoszeniu poziomu warsztatu malarskiego czy tkackiego. Dlatego Galeria N jest taka ciekawa i liczymy, że będzie tak nadal!

Wojciech Chamryk

www.4lomza.plTwórcy biorący udział w wystawie:
1. Wiesława Jastrzeńska
2. Teresa Kopańska
3. Kazimierz Wojewoda
4. Agnieszka Szeligowska
5. Zofia Ptaszyńska
6. Środowiskowy Dom Samopomocy w Łomży
7. Krystyna Kornacka
8. Irena Hull
9. Bożena Być
10. Janina Walęcka
11. Jan Łada
12. Robert Chrostowski
13. Rafał Lewicki
14. Elżbieta Bronowicz
15. Zuzanna Herman
16. Józef Matuszelański
17. Renata Orchowska- Kowalczyk
18. Katarzyna Kostrzeba
19. Halina Drożyner
20. Beata Przestrzelska
21. Krystyna Kaczyńska
22. Sławomir Kozłowski
23. Marek Turkot
24. Jolanta Żochowska
25. Teresa Matuszelańska
26. Regina Pruszko
27. Ryszard Olkuśnik
28. Teresa Dzbeńska
29. Ireneusz Chyliński
30. Anna Wybranowska
31. Teresa Hołubowicz
32. Justyna Kryszpin-Żmuda
33. Danuta Rydzewska
34. Izabela Cierpikowska
35. Barbara Kulka
36. Aleksandra Cierpikowska
37. Artur Kopański
38. Krystyna Barowicz
39. Marcin Kossakowski
40. Gabor Lorinczy
41. Sylwester Chrapowicz
42. Maria Bućko
43. Janina Szenk
44. Grażyna Nadrowska
45. Janina Rogowska
46. Beata Szczecińska
47. Grażyna Piankowska
48. Kazimierz Krupiński
49. Leszek Wiśniewski
50. Łucja Karolczuk

2013-10-17 13:24 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin